بنیاد مسکن انقلاب اسلامی
سال جهش تولید با مشارکت مردم

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خبر داد؛ احداث 410 هزار واحد مسکونی برای افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی

تاریخ ارسال : 1402/11/09

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خبر داد؛ احداث 410 هزار واحد مسکونی برای افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی

صالحی از ساخت 160 هزار واحد مسکونی برای افراد زیر پوشش بهزیستی و ساخت 250 هزار واحد مسکونی برای افراد زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خبر داد.

«غلامرضا صالحی» رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در آیین تکریم و معارفه مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان خراسان رضوی اظهار داشت: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون حدود نیمی از واحد‌های مسکن روستایی در کشور توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مقاوم‌سازی شده است، به طوری که از پنج و نیم میلیون واحد در کشور ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار واحد مسکونی مقاوم شده‌اند.

وی بیان داشت: بیش از ۱۵ سال بود که زمین مسکن برای محرومان از سوی دولت به صورت رایگان، واگذار نشده بود که در دولت سیزدهم با همکاری سازمان ملی زمین و مسکن در حال تملک زمین رایگان برای ساخت ۵۰ هزار واحد مسکونی ویژه محرومان هستیم که عملیات اجرایی برخی از این واحد‌ها آغاز شده است.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اولویت بنیاد مسکن در این دوره را ساخت مسکن برای محرومین در راستای آرمان‌های امام راحل دانست و تصریح کرد: باتوجه به اینکه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در طول سه سال آینده باید ۵۰۰ هزار واحد مسکونی برای قشر محرومان بسازد، حمایت‌های امروز دولت و مجلس از این بنیاد بیش از گذشته است به طوری که در شش ماه گذشته برخی از دستاورد‌های بنیاد مسکن برای نخستین بار در تاریخ این بنیاد رخ داده و تسهیلات مربوط به بازسازی مسکن روستایی که پرداخت آن از سال ۱۳۸۴ آغاز شده بود با کمک وزیر راه و شهرسازی به یک و نیم برابر افزایش یافت و سهم هر واحد از ۲ میلیارد ریال به سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال افزایش پیدا کرد.

صالحی در خصوص طرح‌های هادی خاطرنشان کرد: هم اکنون همه طرح‌های هادی ۴۰ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار جمعیت در کشور، سند توسعه دارند و روستاییان از بلاتکلیفی در این بخش خارج شده‌اند، حجم خسارات ناشی از زلزله بر بدنه مسکن روستایی کاهش یافته است که با ادامه این روند تا پایان سال ۱۴۰۵، بیش از ۷۰ درصد از اماکن روستایی کشور مقاوم‌سازی خواهند شد.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ادامه داد: مدت زمان دریافت ضمانت‌های مربوط به تسهیلات بانکی مسکن تا پرداخت و تقسیط آن به یک ماه کاهش پیدا کرد.

این مقام مسئول با اشاره به مشکلات ساخت مسکن بعد از بروز حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله بیان داشت: در زمان بروز حوادث با بیشترین مشکلات مواجه هستیم، در این راستا کمیته تخصصی در بنیاد مسکن تشکیل شده تا طی مذاکرات با کشور‌های دیگر، فناوری‌های نوین مربوط به ساخت و ساز وارد کشور شود.

وی تصریح کرد: در دولت سیزدهم ساخت مسکن برای افراد تحت پوشش نهاد‌های حمایتی به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی واگذار شده است. ساخت ۱۶۰ هزار واحد مسکونی به افراد زیر پوشش بهزیستی و ساخت ۲۵۰ هزار واحد مسکونی برای افراد زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) در دستور کار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قرار دارد که حتی اعتبارات مورد نیاز آن نیز به بنیاد اختصاص یافته است. تأکید بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بر استفاده از فناوری‌های نوین در ساخت مسکن است و باید روش‌های سنتی کنار گذاشته شود چراکه صرفه اقتصادی ندارد.

رئیس بنیاد مسکن درخصوص ورود بنیاد مسکن و اشتغال‌زایی برای روستاییان گفت: تاکنون بنیاد بدون اینکه از ردیف بودجه مستقل یا مصوبه قانونی برخوردار باشد، در منظومه روستایی هزینه کرده و فعالیت‌های عمرانی زیادی در روستاها انجام داده است.

صالحی ابراز داشت: با وجود فعالیت‌های عمرانی که در روستاها انجام گرفته است اما همچنان شاهد مهاجرت روستاییان هستیم. در صورتی که نتوانیم درآمد پایدار برای آن‌ها ایجاد کنیم به طور قطع ماندگاری جمعیت در روستاها کاهش پیدا می‌کند.

در این مراسم از خدمات ۱۳ ساله «سیدرضا موسوی‌نیا» مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان رضوی قدردانی و «سید خلیل منبتی» به عنوان مدیرکل جدید بنیاد مسکن انقلاب اسلامی این استان معرفی شد.

منبع خبر:
  • روابط عمومی بنیاد مسکن
موضوع خبر :
  • رئیس
  • بنیاد
  • مسکن
  • انقلاب
  • اسلامی خبر
  • داد؛
  • احداث
اشخاص :
  • رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی
حوزه متولی :
  • حوزه ریاست
به این مطلب چه امتیازی می دهید؟ 1 2 3 4 5 (0)

نظر شما در مورد رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خبر داد؛ احداث 410 هزار واحد مسکونی برای افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی چیست؟

سوال: