بنیاد مسکن انقلاب اسلامی
سال مهار تورم و رشد تولید

افزایش 2 برابری سهم احداث مسکن روستایی در قزوین

تاریخ ارسال : 1402/10/26

افزایش 2 برابری سهم احداث مسکن روستایی در قزوین

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قزوین گفت: سهم احداث مسکن روستایی قزوین از چهار هزار واحد سال گذشته به هشت هزار واحد در سال جدید افزایش یافت.

فرهاد سبحانی مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قزوین گفت: سهم مقاوم سازی و ساخت مسکن در روستا‌ها و شهر‌های زیر ۲۵ هزار نفر استان قزوین از چهار هزار واحد سال گذشته به هشت هزار واحد در سال جدید افزایش یافت.

سبحانی افزود: براساس مصوبه هیات وزیران طی هفته‌های گذشته و ابلاغ آن به بانک‌های عامل، فرآیند ارائه تسهیلات بهسازی و ساخت مسکن روستایی و شهر‌های زیر ۲۵ هزار نفر برای هر واحد به سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال افزایش پیدا کرد.

وی ادامه داد: برهمین اساس و با توجه به اینکه متقاضیان نیازی ندارند برای دریافت تسهیلات به بانک‌های عامل مراجعه کنند، بنیاد مسکن اسامی در حال ارائه مدارک و معرفی متقاضیان این تسهیلات به بانک‌های عامل است تا در اسرع وقت نسبت به پرداخت آن اقدام شود.

به گفته وی، میزان کارمزد تسهیلات سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریالی، پنج درصد بوده و مدت زمان پرداخت آن که همانند گذشته به صورت سفته‌های زنجیره‌ای صورت می‌گیرد، با ۲ سال زمان استراحت، ۲۰ ساله در نظر گرفته شده است.

سبحانی با اشاره به متقاضیانی که طی سه سال گذشته و از تسهیلات ۵۰۰ میلیون تا ۲ میلیارد ریالی ساخت مسکن استفاده کرده اند، اما به دلایلی از جمله افزایش قیمت‌ها موفق به پایان کار خود نشده اند، گفت: این افراد که با بررسی‌های صورت گرفته به سه هزار و ۵۰۰ مورد در استان قزوین می‌رسند، می‌توانند از تسهیلات مکملی در نظر گرفته شده استفاده کرده و نسبت به پایان ساخت واحد خود اقدام کنند.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اضافه کرد: این در حالی است که نواحی منفصل شهری مشمول دریافت این تسهیلات نمی‌شوند چرا که متقاضیان این بخش برای دریافت پروانه ساخت به شهرداری‌ها مراجعه می‌کنند و مشمول طرح روستایی نمی‌شوند، اما می‌توانند از وام‌های جهش تولید مسکن و یا پنج میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریالی در نظر گرفته شده برای نواحی خود بهره‌مند شوند.

وی، قزوین را جزو استان‌های موفق در حوزه پرداخت تسهیلات مسکن روستایی دانست و اعلام کرد: سال گذشته بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قزوین توانست با پرداخت ۹۳ درصدی تسهیلات ساخت و ساز‌های روستایی جزو ۶ استان برتر کشور در این حوزه باشد و امیدواریم با افزایش میزان تسهیلات بانکی شاهد اتفاقات خوبی در سطح روستا‌ها و شهر‌های زیر ۲۵ هزار نفر استان باشیم.

استان قزوین دارای ۸۴۵ روستای دارای سکنه است که ۶۷ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی، یعنی معادل ۷۲ درصد این واحد‌ها بهسازی و مقاوم سازی شده است.

منبع خبر:
  • خبرگزاری ایرنا
موضوع خبر :
  • افزایش
  • 2
  • برابری
  • سهم
  • احداث
  • مسکن
  • روستایی
اشخاص :
  • مدیرکل بنیاد مسکن استان
حوزه متولی :
  • معاونت امور بازسازی و مسکن روستایی
دسته بندی :
به این مطلب چه امتیازی می دهید؟ 1 2 3 4 5 (0)

نظر شما در مورد افزایش 2 برابری سهم احداث مسکن روستایی در قزوین چیست؟

سوال: