بنیاد مسکن انقلاب اسلامی
سال مهار تورم و رشد تولید

اراضی لازم‌ برای ساخت مراکز آموزشی و تحصیلی در روستاها و شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت تامین می شود

تاریخ ارسال : 1402/10/05

اراضی لازم‌ برای ساخت مراکز آموزشی و تحصیلی در روستاها و شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت تامین می شود

بر اساس تفاهم نامه ای که امروز میان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و سازمان نوسازی, توسعه و تجهیز مدارس کشور به امضا رسید, اراضی لازم برای ساخت مراکز آموزشی و تحصیلی در روستاها و شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت تامین خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، این تفاهم نامه را حمیدرضا خان محمدی معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور و غلامرضا صالحی رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، امضا کردند. غلامرضا صالحی رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در حاشیه امضای این تفاهم نامه اعلام کرد: در اجرای نهضت ملی مسکن در روستاها و شهرهای کوچک، تامین سرانه های آموزشی و تحصیلی باید مورد توجه ویژه قرار گیرد تا ساکنین واحدهای جدید برای دسترسی به خدمات تحصیلی در فشار نباشند. صالحی گفت: در بسیاری از سکونتگاه های جدید با وجود تامین اراضی لازم برای ایجاد مراکز آموزشی، به دلیل کمبود اعتبارات مالی اقدامی از سوی دستگاه های متولی صورت نگرفته است. وی ادامه داد: اگر پیش از اجرای برنامه نهضت ملی در روستاها و شهرهای کوچک ، فکری برای تامین سرانه آموزشی ساکنین نکنیم، در آینده با بحران روبرو خواهیم شد. صالحی گفت: بنیاد مسکن آمادگی دارد از محل واگذاری اراضی مسکونی تحت اختیار، ۷۰ درصد هزینه ساخت مدارس و مراکز آموزشی روستاها را تامین و با کمک خیرین، مدارس مورد نیاز پروژه های جدید نهضت ملی را تکمیل کند. وی افزود: در قالب تفاهم نامه اخیر بنیاد مسکن متعهد شده است در طرح های هادی روستایی به شرط تامین زمین از محل اراضی دولتی یا منابع ملی، فضای لازم برای کاربری های آموزشی را پیش بینی کند و معابر منتهی به مدارس و فضاهای آموزشی در مناطق روستایی را آسفالت کند. همچنین با اعلام وزارت آموزش و پرورش، تمهیدات لازم جهت تغییر کاربری اراضی مازاد بر نیاز خدمات آموزشی به کاربری انتفاعی با هدف کمک به ساخت مدارس در مناطق نیازمند اعمال می شود. حمیدرضا خان محمدی معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور نیز هنگام امضای این تفاهم نامه گفت: متاسفانه در گذشته اراضی لازم جهت ایجاد فضای آموزشی و ساخت مدرسه در کنار واحدهای مسکن مهر دیده نشد و اکنون به دلیل کمبود زمین و گرانی هزینه ساخت، امکان تامین فضای تحصیلی اطراف بسیاری از پروژه های مسکن مهر وجود ندارد. معاون وزیر آموزش و پرورش افزود:در کنار این مشکل برای رسیدن به سرانه استاندارد آموزشی مورد نیاز تحقق سند تحول نظام آموزش و پرورش، حداقل ۵۰ میلیون مترمربع زمین در نقاط مختلف کشور کمبود داریم. خان محمدی گفت:آموزش و پرورش بزودی در قالب برنامه مولد سازی دارایی دولت، بخشی از اموال و دارایی های خود را واگذار خواهد کرد تا سرمایه لازم برای تاسیس مراکز آموزشی در مناطق نیازمند، فراهم شود. وی اظهار امیدواری کرد تا در اجرای برنامه های نهضت ملی مسکن و با عنایت به سند تحول نظام آموزش و پرورش، مدارس به کانون تحول و پیشرفت محلات جدید تبدیل شوند و بارگذاری مراکز آموزشی به گونه ای صورت گیرد که به سایر کاربری های اجتماعی، فرهنگی و ورزشی دسترسی آسانی داشته باشند و دانش آموزان در یک محیط سالم پرورش یابند.

منبع خبر:
  • روابط عمومی بنیاد مسکن
موضوع خبر :
  • اراضی
  • لازم‌
  • ساخت
  • مراکز
  • آموزشی
  • تحصیلی
  • روستاها
اشخاص :
  • رییس بنیاد مسکن
حوزه متولی :
  • حوزه ریاست
دسته بندی :
به این مطلب چه امتیازی می دهید؟ 1 2 3 4 5 (0)

نظر شما در مورد اراضی لازم‌ برای ساخت مراکز آموزشی و تحصیلی در روستاها و شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت تامین می شود چیست؟

سوال: