بنیاد مسکن انقلاب اسلامی
سال مهار تورم و رشد تولید

مقاوم سازی 54 درصد مسکن های روستایی

تاریخ ارسال : 1402/10/02

مقاوم سازی 54 درصد مسکن های روستایی

مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن گفت: طرح ویژه مسکن روستایی از سال ۱۳۸۴ شروع شده و تقریباً از ۷ درصد مقاوم سازی مسکن روستایی به ۵۴ درصد سر شماری نفوس مسکن سال ۱۳۹۵ رسیدیم.

رضا حمیدی درباره آخرین وضعیت ساخت مسکن روستایی گفت: طرح ویژه مسکن روستایی از سال ۱۳۸۴ شروع شده و تقریباً از ۷ درصد مقاوم سازی مسکن روستایی به ۵۴ درصد سر شماری نفوس مسکن سال ۱۳۹۵ رسیدیم.

وی ادامه داد: طبق طرح جامع مسکن روستایی تا سال ۱۴۰۵ میزان مقاوم سازی مسکن‌های روستایی به ۷۰ درصد برسد. در سال ۱۴۰۲ با تصویب هیئت دولت تسهیلات باز سازی مسکن روستایی از ۲۰۰ هزار فقره به ۳۵۰ هزار فقره افزایش پیدا کرده است.

مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن عنوان کرد: مبلغ وام از ۲۰۰ ملیون تومان به ۳۵۰ ملیون تومان افزایش پیدا کرد که این اتفاق کمک شایانی پیش برد اهداف طرح جامع مسکن روستایی کرد هم باعث تسریع در روند مقاوم سازی مسکن‌ها شد تا در برابر حوادث غیرمترقبه کمترین خسارت را داشته باشیم.

وی افزود: با توجه به این تسهیلات ارائه شده به روستاییان دارای سود ۵ درصد است و حدود ۱۸ درصد این نرخ نسبت به نرخ مصوبه شورای پول و اعتبار دارای تضمین است توسط سازمان برنامه بودجه به نمایندگی از دولت باید این ما به تفاوت سود تضمین می‌شد که این اتفاق افتاد.

حمیدی بیان کرد: بر اساس قانون جهش تولید مسکن تضمین نامه از سوی سازمان برنامه و بودجه برای صندوق ملی مسکن صادر می‌شود در گام بعدی باید این تضمین نامه‌ها به بانک‌ها ارائه شود که کار انجام شد. با ابلاغ سهمیه بندی ها از سوی سرپرست بانک‌ها این موضوع را به استان‌ها ابلاغ می‌کنیم.

وی تصریح کرد: تعداد مسکن‌های روستایی بر اساس آخرین سرشماری صورت گرفته ۵ میلیون و ۳۷۷ هزار واحد است که از این تعداد حدود ۲ میلیون واحد از محل طرح ویژه بازسازی مسکن‌های روستایی، ۵۰۰ هزار واحد از محل بازسازی مسکن‌ها در حوادث غیرمترقبه روستاها و ۲۵۰ هزار واحد توسط مالکین بدون دریافت تسهیلات مقاوم سازی شدند که مجموع ان به ۲ میلیون و هزار واحد می‌رسد.

مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن یادآور شد: در مصوبات، برنامه هفتم توسعه، قانون جهش تولید مسکن بر احداث فنی ساختمان‌ها تاکید شده بنابراین تنها تسهیلات به واحدهایی پرداخت می‌شود که که تحت نظر ناظرین فنی اقدام به بازسازی کنند. در مرحله متوجه ایراد فنی شویم تا زمان بر طرف شدن آن تسهیلات پرداخت نخواهد شد.

موضوع خبر :
  • مقاوم
  • سازی
  • 54
  • درصد
  • مسکن
  • های
  • روستایی
اشخاص :
  • مدیرکل بنیاد مسکن استان
حوزه متولی :
  • معاونت امور بازسازی و مسکن روستایی
به این مطلب چه امتیازی می دهید؟ 1 2 3 4 5 (0)

نظر شما در مورد مقاوم سازی 54 درصد مسکن های روستایی چیست؟

سوال: