بنیاد مسکن انقلاب اسلامی
سال جهش تولید با مشارکت مردم

سازمان برنامه تضمین نامه وام 350 میلیونی مسکن را ابلاغ کرد| ساخت 300 هزار مسکن برای کم برخوردارها

تاریخ ارسال : 1402/09/29

سازمان برنامه تضمین نامه وام 350 میلیونی مسکن را ابلاغ کرد| ساخت 300 هزار مسکن برای کم برخوردارها

صالحی رئیس بنیاد مسکن با بیان اینکه مراحل اداری صدور تضمین نامه وام 350 میلیونی مسکن روستایی طی شده و هفته بعد توزیع بانکی آن آغاز می شود گفت: رئیس سازمان برنامه تضمین نامه وام را ابلاغ کرده است.

غلامرضا صالحی در مراسم امضای تفاهمنامه بنیاد مسکن و ستاد توانمندسازی محلات کم برخوردار با اشاره به اینکه مراحل اداری صدور تضمین نامه وام ۳۵۰ میلیونی مسکن روستایی طی شده و این هفته توزیع بانکی آن آغاز می شود گفت: رئیس سازمان برنامه تضمین نامه وام را ابلاغ کرده است.

توزیع بانکی وام ۳۵۰ میلیون تومانی مسکن روستایی هفته آینده انجام می‌شود

رئیس بنیاد مسکن با تاکید بر اینکه توزیع بانکی وام ۳۵۰ میلیون تومانی مسکن روستایی هفته آینده انجام می‌شود ادامه داد: در مورد اینکه وام ۳۵۰ میلیون تومانی مسکن روستایی دچار تاخیر در ابلاغ شد باید عرض کنم که اینطور نیست. البته باید موضوع را اینطور بازگو کنم که به هر حال برای اولین بار بود که سقف وام مسکن روستایی به یکباره از ۲۰۰ میلیون تومان به ۳۵۰ میلیون تومان افزایش می یافت.

وی ادامه داد: البته قبلا وام مسکن روستایی از ۱۰۰ میلیون تومان به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش یافته بود اما به هر حال این بار شرایط متفاوت تر بود. اما خوشبختانه همه در تلاش بودند و همکاری خوبی در این خصوص صورت گرفت.

به هر حال مراحل ادارای تضمین نامه وام ۳۵۰ میلیون تومانی طی شده و هفته گذشته این مراحل طی شد و تشریفات اداری آن طی شد

صالحی ادامه داد: به هر حال برای اولین بار بود که وام مسکن روستایی از ۲۰۰ هزار فقره به ۳۵۰ هزار فقره افزایش می یافت و این خود یک موضوع خاص و در نوع خود بی نظیر بود. اما به هر حال مراحل ادارای تضمین نامه وام ۳۵۰ میلیون تومانی طی شده و هفته گذشته این مراحل طی شد و تشریفات اداری آن طی شد.

هفته گذشته مراحل اداری تضمین نامه از صندوق ملی مسکن به سازمان برنامه و بودجه و از آنجا به بانک مرکزی انجام شد و روز ۲۳ آذر نیز منظور رئیس سازمان برنامه و بودجه تضمین‌نامه را امضا کرده است

رئیس بنیاد مسکن با اشاره به اینکه آیین‌ نامه این وام با گذشته متفاوت است گفت: هفته گذشته مراحل اداری تضمین نامه از صندوق ملی مسکن به سازمان برنامه و بودجه و از آنجا به بانک مرکزی انجام شد و روز ۲۳ آذر نیز منظور رئیس سازمان برنامه و بودجه تضمین‌نامه را امضا کرده است.

صالحی تأکید کرد: این موارد باعث شده است تا توزیع بانکی وام مذکور نیز هفته آینده انجام شود و متقاضیان می توانند با مراجعه به شعب بنیاد مسکن برای طی مراحل اداری و تشکیل پرونده اقدام کنند.

وی افزود: تا همین الان ۱۰۰ هزار پرونده برای وام مسکن روستایی تشکیل شده است و آماده معرفی به بانک های عامل است.

برای تامین مسکن خانوار ساکن ٢٠٢٠ محله کم برخوردار بین وزارت راه و شهرسازی و بنیاد مسکن با ستاد توانمندی سازی ٢٠٢٠ محله، تفاهم‌هایی انجام شده که زیر مجموعه طرح نهضت ملی مسکن ٣٠٠ هزار واحد ساخته شود

صالحی ادامه داد: برای تامین مسکن خانوار ساکن ٢٠٢٠ محله کم برخوردار بین وزارت راه و شهرسازی و بنیاد مسکن با ستاد توانمندی سازی ٢٠٢٠ محله، تفاهم‌هایی انجام شده که زیر مجموعه طرح نهضت ملی مسکن ٣٠٠ هزار واحد ساخته شود.

او ادامه داد: تامین مسکن مردم اولویت دولت سیزدهم است و دولت باید مردم را صاحبخانه کند و این اقدام را تحت عنوان نهضت ملی مسکن عنوان کرده‌ است.

صالحی درباره تفاهم‌نامه امروز با ستاد توانمندی محلات کم‌برخوردار گفت: موضوع تفاهم‌نامه بین بنیاد مسکن و ستاد توانمندسازی محلات کم‌برخوردار، همکاری و هم‌افزایی ظرفیت‌های طرفین در راستای اجرایی شدن تعهدات دستگاه‌های موضوع تفاهم‌نامه مورخ هشتم خرداد ۱۴۰۱ با هدف تامین مسکن اقشار فاقد مسکن و بدمسکن و هم‌چنین نوسازی و بهسازی بافت‌های ناکارآمد و حاشیه شهرهای مناطق هدف تفاهم‌نامه در چارچوب سیاست‌های مصوب ستد ملی بازآفرینی شهری است.

وی مدت اجرای این طرح از تاریخ امضای آن را تا پایان برنامه هفتم توسعه دانست و افزود: برنامه با توافق طرفین در سال‌های بعد از آن قابل تمدید خواهد بود.

رئیس بنیاد مسکن، دو چالش مهم و ناپایدارکننده شهری را سکونتگاه‌های غیررسمی و بافت‌های فرسوده دانست و گفت: در سکونتگاه‌های غیررسمی که عمدتا در اطراف کلانشهرها شکل گرفته کار مقداری سخت‌تر از بافت‌های فرسوده است؛ زیرا در بافت‌های فرسوده زیرساخت‌ها موجود است و ضوابط و مقررات رعایت شده است. در سکونتگاه‌های غیررسمی و حاشیه‌ای، ساخت و سازها غیرمجاز و فاقد استحکام است، عمدتا سرانه‌ها رعایت نشده و اختلاف طبقاتی عمیقی نیز در این مناطق وجود دارد.

در سال‌های اخیر مهاجران اقلیمی به دلیل خشکسالی‌هایی که در کشور ایجاد شده در سکونتگاه‌های غیررسمی ساکن شده‌اند. به مرور که از زندگی این افراد می‌گذرد این مناطق شکل رسمی به خود می‌گیرد و ساکنان، مطالبه‌گر می‌شوند

صالحی تاکید کرد: در سال‌های اخیر مهاجران اقلیمی به دلیل خشکسالی‌هایی که در کشور ایجاد شده در سکونتگاه‌های غیررسمی ساکن شده‌اند. به مرور که از زندگی این افراد می‌گذرد این مناطق شکل رسمی به خود می‌گیرد و ساکنان، مطالبه‌گر می‌شوند. بنیاد مسکن با توجه به تجارب دهه‌های گذشته طی سال‌های اخیر در ۹ استان و ۱۵ شهر کشور اقدامات قابل توجهی در موضوع ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی و نوسازی بافت‌های فرسوده انجام داده که حدود ۹۰۰ میلیارد تومان نیز با کمک دولت و خیرین و منابع بنیاد در این مناطق هزینه کرده است.

وی با اشاره به تامین مسکن ساکنان محلات کم‌برخوردار گفت: به دلیل عدم رعایت سرانه‌ها و عدم رعایت ضوابط مجبور به جابه‌جایی تعدادی از ساکنان هستیم. در موضوع جابه‌جایی در حاشیه شهر چابهار این موضوع را تجربه کردیم. با توجه به اینکه در حاشیه روستاها و حریم کلانشهرها زمین در اختیار داریم یا زمین مسکن محرومان را از طریق وزارت راه و شهرسازی تملک می‌کنیم امکانات بیشتری برای کسانی که در موضوع ساماندهی قرار می‌گیرند تامین می‌کنیم. به خیلی از افراد زمین اختصاص می‌دهیم، به برخی واحد مسکونی می‌دهیم و با کمک اعتبارات دولتی، منابع خیرین و اعتبارات حساب صد امام (ره) این افراد را ساماندهی می‌کنیم.

رئیس بنیاد مسکن بیان کرد: ستادی تحت عنوان توانمندسازی محلات شکل گرفته که در مباحث اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی بتوانیم هم از خلاقیت ساکنان استفاده کنیم و هم نقش مشارکت آنها را با همکاری دستگاه‌های ذی‌مدخل داشته باشیم. به طور نمونه در حاشیه شهر زاهدان در روزهای اول مخالفت‌های جدی با عوامل بنیاد مسکن می‌شد و حتی در بعضی موارد کارهای صورت گرفته را تخریب می‌کردند. ولی به مرور با کار اجتماعی که انجام شد نهایتا مردم مشارکت کردند و حتی بعد از اتمام ساماندهی، فرهنگ مردم در بحث نگهداری و نظافت و بهداشت این محلات به شکل قابل توجهی تغییر کرد.

به گفته صالحی، تفاهم‌نامه امروز در دو قسمت توانمندسازی و ساماندهی است. بنیاد مسکن به عنوان یک نهاد انقلابی که عملکرد جهادی در نوسازی بافت‌های فرسوده شهری و روستایی داشته اعلام آمادگی کرده است. امیدواریم با همکاری همه دستگاه‌های خدمات‌رسان این طرح را به نتیجه رسانده همچنین بتوانیم حداقل در کلانشهرهای بزرگ کشور موضوع ساماندهی رابه شکل مطلوبی به سرانجام برسانیم. هم‌اکنون بنیاد مسکن در استان‌های تهران، خوزستان، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد و چند استان دیگر ستادهایی دارد که موضوع ساماندهی را پیگیری می‌کند.

وی تصریح کرد: در سال جاری موضوع ورود به بافت فرسوده شهر تهران را داشتیم که امیدواریم با تفاهم‌نامه‌هایی که با وزارت راه و شهرسازی تنظیم شده و در هفته‌های آینده به نتیجه می‌رسد گام مهمی در بحث نوسازی مسکن برداریم.

منبع خبر:
  • تحلیل بازار
موضوع خبر :
  • سازمان
  • برنامه
  • تضمین
  • نامه
  • وام
  • 350
  • میلیونی
اشخاص :
  • رییس بنیاد مسکن
حوزه متولی :
  • حوزه ریاست
دسته بندی :
به این مطلب چه امتیازی می دهید؟ 1 2 3 4 5 (4)

نظر شما در مورد سازمان برنامه تضمین نامه وام 350 میلیونی مسکن را ابلاغ کرد| ساخت 300 هزار مسکن برای کم برخوردارها چیست؟

سوال: