بنیاد مسکن انقلاب اسلامی
سال مهار تورم و رشد تولید
5 روز
تا انتخابات
مجلس شورای اسلامی

ورود بنیاد مسکن به طرح نوسازی بافت‌های فرسوده

تاریخ ارسال : 1402/09/29

ورود بنیاد مسکن به طرح نوسازی بافت‌های فرسوده

رئیس بنیاد مسکن گفت: طی سال های گذشته در 9 استان و 15 شهر کشور در حوزه نوسازی بافت‌های فرسوده 900 میلیارد تومان اعتبار پرداخت شده است از هفته آینده بنیاد مسکن به این طرح ورود خواهد کرد.

صالحی درباره تفاهم‌نامه  با ستاد توانمندی محلات کم‌برخوردار گفت: موضوع تفاهم‌نامه بین بنیاد مسکن و ستاد توانمندسازی محلات کم‌برخوردار، همکاری و هم‌افزایی ظرفیت‌های طرفین در راستای اجرایی شدن تعهدات دستگاه‌های موضوع تفاهم‌نامه مورخ هشتم خرداد ۱۴۰۱ با هدف تامین مسکن اقشار فاقد مسکن و بدمسکن و هم‌چنین نوسازی و بهسازی بافت‌های ناکارآمد و حاشیه شهرهای مناطق هدف تفاهم‌نامه در چارچوب سیاست‌های مصوب سند ملی بازآفرینی شهری است.

وی مدت اجرای این طرح از تاریخ امضای آن را تا پایان برنامه هفتم توسعه دانست و افزود: برنامه با توافق طرفین در سال‌های بعد از آن قابل تمدید خواهد بود.

رئیس بنیاد مسکن با بیان اینکه دو چالش مهم و ناپایدارکننده شهری در سکونتگاه‌های غیررسمی و بافت‌های فرسوده  وجود دارد گفت: در سکونتگاه‌های غیررسمی که عمدتا در اطراف کلانشهرها شکل گرفته کار مقداری سخت‌تر از بافت‌های فرسوده است؛ زیرا در بافت‌های فرسوده زیرساخت‌ها موجود است و ضوابط و مقررات رعایت شده است.

وی افزود: در سکونتگاه‌های غیررسمی و حاشیه‌ای، ساخت و سازها غیرمجاز و فاقد استحکام است، عمدتا سرانه‌ها رعایت نشده و اختلاف طبقاتی عمیقی نیز در این مناطق وجود دارد.

صالحی تاکید کرد: در سال‌های اخیر مهاجران اقلیمی به دلیل خشکسالی‌هایی که در کشور ایجاد شده در سکونتگاه‌های غیررسمی ساکن شده‌اند. به مرور که از زندگی این افراد می‌گذرد این مناطق شکل رسمی به خود می‌گیرد و ساکنان مطالبه‌گر می‌شوند.

او گفت: بنیاد مسکن با توجه به تجارب دهه‌های گذشته طی سال‌های اخیر در ۹ استان و ۱۵ شهر کشور اقدامات قابل توجهی در موضوع ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی و نوسازی بافت‌های فرسوده انجام داده که حدود ۹۰۰ میلیارد تومان نیز با کمک دولت و خیرین و منابع بنیاد در این مناطق هزینه کرده است.

وی با اشاره به تامین مسکن ساکنان محلات کم‌برخوردار گفت: به دلیل عدم رعایت سرانه‌ها و عدم رعایت ضوابط مجبور به جابه‌جایی تعدادی از ساکنان هستیم. در موضوع جابه‌جایی در حاشیه شهر چابهار این موضوع را تجربه کردیم. با توجه به اینکه در حاشیه روستاها و حریم کلانشهرها زمین در اختیار داریم یا زمین مسکن محرومان را از طریق وزارت راه و شهرسازی تملک می‌کنیم امکانات بیشتری برای کسانی که در موضوع ساماندهی قرار می‌گیرند تامین می‌کنیم.

وی افزود: به  بسیاری  از افراد زمین اختصاص می‌دهیم، به برخی واحد مسکونی می‌دهیم و با کمک اعتبارات دولتی، منابع خیرین و اعتبارات حساب صد امام (ره) این افراد را ساماندهی می‌کنیم.

رئیس بنیاد مسکن بیان کرد: ستادی تحت عنوان توانمندسازی محلات شکل گرفته که در مباحث اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی بتوانیم هم از خلاقیت ساکنان استفاده کنیم و هم نقش مشارکت آنها را با همکاری دستگاه‌های ذی‌مدخل داشته باشیم. به طور نمونه در حاشیه شهر زاهدان در روزهای اول مخالفت‌های جدی با عوامل بنیاد مسکن می‌شد و حتی در بعضی موارد کارهای صورت گرفته را تخریب می‌کردند. ولی به مرور با کار اجتماعی که انجام شد نهایتا مردم مشارکت کردند و حتی بعد از اتمام ساماندهی، فرهنگ مردم در بحث نگهداری و نظافت و بهداشت این محلات به شکل قابل توجهی تغییر کرد.

به گفته صالحی، تفاهم‌نامه امروز در دو قسمت توانمندسازی و ساماندهی است. بنیاد مسکن به عنوان یک نهاد انقلابی که عملکرد جهادی در نوسازی بافت‌های فرسوده شهری و روستایی داشته اعلام آمادگی کرده است.

او اظهار کرد: امیدواریم با همکاری همه دستگاه‌های خدمات‌رسان این طرح را به نتیجه رسانده همچنین بتوانیم حداقل در کلانشهرهای بزرگ کشور موضوع ساماندهی رابه شکل مطلوبی به سرانجام برسانیم. هم‌اکنون بنیاد مسکن در استان‌های تهران، خوزستان، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد و چند استان دیگر ستادهایی دارد که موضوع ساماندهی را پیگیری می‌کند.

وی تصریح کرد: در سال جاری موضوع ورود به بافت فرسوده شهر تهران را داشتیم که امیدواریم با تفاهم‌نامه‌هایی که با وزارت راه و شهرسازی تنظیم شده و در هفته‌های آینده به نتیجه می‌رسد گام مهمی در بحث نوسازی مسکن برداریم.

منبع خبر:
  • باشگاه خبرنگاران جوان
موضوع خبر :
  • ورود
  • بنیاد
  • مسکن
  • طرح
  • نوسازی
  • بافت‌های
  • فرسوده
اشخاص :
  • رییس بنیاد مسکن
حوزه متولی :
  • حوزه ریاست
دسته بندی :
به این مطلب چه امتیازی می دهید؟ 1 2 3 4 5 (0)

نظر شما در مورد ورود بنیاد مسکن به طرح نوسازی بافت‌های فرسوده چیست؟

سوال: