بنیاد مسکن انقلاب اسلامی
سال مهار تورم و رشد تولید
یک روز
تا انتخابات
مجلس شورای اسلامی

همایش حوزه معاونت پشتیبانی و توسعه منابع انسانی بنیاد مسکن کشور و دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت ملی مبارزه با پولشویی در شیراز

تاریخ ارسال : 1402/09/22

همایش حوزه معاونت پشتیبانی و توسعه منابع انسانی بنیاد مسکن کشور و دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت ملی مبارزه با پولشویی در شیراز

 

همایش حوزه معاونت پشتیبانی و توسعه منابع انسانی بنیاد مسکن کشور و دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت ملی مبارزه با پولشویی با مشارکت بنیاد مسکن استان فارس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد مسکن استان فارس ، این همایش با حضور معاونان پشتیبانی بنیاد مسکن سراسر کشور ،    فلاحي معاون پشتيباني و منابع انساني بنیاد مسکن  کشور ، یزدان پور مديرکل امور مالي بنیاد مسکن کشور ،  آشتيان مديرکل امور اداري بنیاد مسکن کشور ،  مديرکل حراست بنياد کشور ،  دکتر حمیدي مديرکل بنياد مسکن فارس ، حجت الاسلام  نجفي مسئول دفتر نمايندگي ولي فقيه فارس ، معاونين استان و جمعي از مسئولين بنياد فارس  ترتیب یافت.

 هزینه فساد اقتصادی در کشور باید افزایش یابد / گلوگاه فسا باید بسته شود

معاون اداری و مالی سازمان اطلاعات مالی کشور در این همایش با تقدیر از بنیاد مسکن برای برگزاری این همایش کشوری  گفت: باید شرایطی فراهم شود تا گلوگاه‌های فساد اقتصادی در کشور بسته شود و فساد برای فرد صرف نکند ، چگونه اقدام به فساد برای فرد نمی‌صرفد؟ اگر فردی اقدام به فساد کرد، برخوردی با او صورت گیرد که آن برخورد برای او هزینه گزافی داشته باشد.

  ملکی  اظهار کرد: هر فسادی در کشور ناشی از شبکه‌ای متشکل از یک شخص فاسد و یک شخص مؤثر در دستگاه‌های اجرایی است که به شخص فاسد کمک می‌کند.حوزه مسکن محل مناسب و انگیزه‌ای برای بحث پولشویی است و خود به خود انگیزه فرد فاسد را زیاد می‌کند تا به این بخش ورود کنند، راهکار برای جلوگیری از این اتفاق ناخوشایند راه‌اندازی اداره مبارزه با پولشویی است.

معاون اداری و مالی سازمان اطلاعات مالی کشور ادامه داد: بحث مبارزه با پولشویی به دلیل تأثیری که در اقتصاد کلان کشور دارد در سراسر دنیا از اهمیت بسیاری برخوردار است، بحث مبارزه با پولشویی از ۱۱سپتامبر در دنیا جدی‌تر شد.

وی با بیان اینکه مبارزه با پولشویی در حال حاضر به یکی از مهمترین و موثرترین راه‌های مبارزه با فساد در کشور تبدیل شده است، گفت: هدف از مبارزه با پولشویی مبارزه با فعل فساد است؛ در واقع ما باید انگیزه و راه‌های فساد را از شخص فاسد بگیریم تا خود به خود انگیزه جرم و فساد در آن فرد کاهش یابد و او به تدریج پی ببرد که دست زدن به این عمل برای او به صرفه نیست.

معاون اداری و مالی سازمان اطلاعات مالی کشور اضافه کرد: باید شرایطی فراهم شود تا گلوگاه‌های فساد بسته شود و فساد برای فرد صرف نکند ، چگونه اقدام به فساد برای فرد نمی‌صرفد؟ اگر فردی اقدام به فساد کرد، برخورد با او صورت گیرد که آن برخورد برای او هزینه گزافی داشته باشد.

ملکی افزود: در واقع اگر عواید حاصل از ارتکاب جرم و دارایی‌های شخص فاسد بر اساس ماده ۹مبارزه با پولشویی به نفع حاکمیت جلب، جذب و ضبط شود، شرایطی فراهم می‌شود که فساد برای او نمی‌صرفد.

وی با اعتقاد به اینکه اگر مفاسد در اسرع وقت به مجلس گزارش داده شوند دیگر هزینه اجتماعی و اقتصادی به همراه ندارند، گفت: حوزه مسکن هم محل مناسب و انگیزه‌ای برای بحث پولشویی است و خود به خود انگیزه فرد فاسد را زیاد می‌کند تا به این بخش ورود کنند که راهکار برای جلوگیری از این اتفاق ناخوشایند راه‌اندازی اداره مبارزه با پولشویی است.

معاون اداری و مالی سازمان اطلاعات مالی کشور افزود: در حال حاضر قوانین خوب و سفت و سختی برای مبارزه با پولشویی وجود دارد؛ این موضوع آنقدر برای قانون‌گذاران از اهمیت بسیاری برخوردار بوده که در ماده هفت مکرر قانون مبارزه با پولشویی آمده که مرکز اطلاعات مالی می‌تواند بدون اخذ مجوز از مرجع قضایی حداقل ۲۴ساعت حساب شخص فاسد را توقیف و سپس محدود کند.

وی اضافه کرد: بحث «از کجا آورده‌اید؟» در قانون مبارزه با پولشویی دیده شده است؛ در بحث سلطان کوکائین نزدیک به ۲هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان به نفع حاکمیت ضبط شد که رقم قابل توجهی است.

معاون اداری و مالی سازمان اطلاعات مالی کشور گفت: با توجه به دیدی که حاکمیت در بحث مبارزه با فساد دارد امیدواریم شاهد اتفاقات خوبی در این عرصه باشیم.

سید علیرضا حمیدی مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس نیز در این همایش با بیان اینکه آموزش رکن اساسی مبارزه با فساد است، گفت: برای مبارزه با فساد که چرخه بسیار قدرتمندی است باید تجهیز شد که بخشی از این تجهیز آموزش و آشنایی با فرآیند پولشویی است‌.

  سید علیرضا حمیدی  در ادامه  گفت: یک تفاهم‌نامه در بنیاد مسکن کشور بین این بنیاد و مرکز اطلاعات مالی وزارت اقتصاد منعقد شده که به استناد این تفاهم‌نامه و برای دستیابی به اهداف موردنظر در آن اقدام به برگزاری این همایش کردیم.

مدیرکل بنیاد مسکن فارس ادامه داد: بحث مبارزه با فساد از مبانی فرهنگی، آموزشی و علمی بهره می‌برد و اگر قرار است با فساد که چرخه بسیار قدرتمندی است مبارزه شود باید تجهیز شد که بخشی از این تجهیز آموزش و آشنایی با فرآیند پولشویی است‌.

وی بر انجام فرهنگ‌سازی در این زمینه تأکید کرد و گفت: در حقیقت ضرورت انعقاد تفاهم‌نامه بین این دو مجموعه در کشور تشخیص داده شد و در پی آن نخستین دوره مبارزه با پولشویی به میزبانی فارس تشکیل شد.

حمیدی اضافه کرد: در این جلسه معاونین پشتیبانی، ذی‌حسابان، مدیران امور مالی، مدیران مالی و پشتیبانی شرکت‌های تابعه و رابطین مبارزه با پولشویی، مدیران‌کل حوزه ستادی معاون پشتیبانی و ذی حسابی و مدرسینی از مرکز اطلاعات مالی حضور داشتند.

مدیرکل بنیاد مسکن فارس اظهار کرد: امیدواریم با برگزاری این دوره حداقل در مجموعه‌های مالی و پشتیبانی دستگاه‌های اجرایی بنیاد مسکن شناخت کافی در خصوص فرآیند پولشویی و مبارزه با این فرآیند ایجاد شود.

همچنین یزدان پناه مدیر کل امور مالی بنیاد مسکن کشور در این همایش بر لزوم مبارزه قاطع و جدی با پدیده پولشویی تاکید کرد و گفت : پولشویی دارای آثار و تبعات منفی فراوانی در عرصه های مختلف اقتصادی و اجتماعی است. آثار و تبعاتی همچون گسترش فساد و ارتشا در سطح جامعه، تضعیف بخش خصوصی،‌ کاهش اعتماد به بازارهای مالی، کاهش درآمد دولت و  تقویت منابع و شبکه مالی مجرمین که بسیار زیانبار است .

یزدان پناه با اشاره به شفافیت مالی در بنیاد مسکن و حوزه نهضت ملی مسکن خاطر نشان کرد : تبعات منفی پدیده شوم پولشویی موجب می شود تا حاکمیت   در صدد مبارزه با آن برآیند و با تصویب قوانین و مقررات لازم و اجرایی کردن آن ها، از وقوع این جرم در موسسات مالی پیشگیری نموده و یا در صورت وقوع، متخلفان را شناسایی و به مراجع قضایی معرفی کنند.

علیرضا فلاحی معاون پشتیبانی بنیاد مسکن کشور نیز در این همایش  بر ضرورت برخورد قاطع با پولشویی تاکید کرد و اظهار داشت :   ورود سرمایه‌هایی که از پولشویی به دست می آید ، به هیچ عنوان به مفهوم سرمایه‌گذاری در معنای متعارف نیست و به عکس با ایجاد شبکه‌های فاسد و غیرقانونی در کنار این سرمایه‌ها باعث بروز مشکلات متعددی در اقتصاد کشور می‌شود 

 

منبع خبر:
  • روابط عمومی بنیاد مسکن
موضوع خبر :
  • همایش مبارزه با پولشویی
  • بنیادمسکن
  • فارس
  • فلاحی
  • یزدان پناه
اشخاص :
  • معاون پشتیبانی و منابع انسانی بنیادمسکن
  • مدیرکل مالی بنیادمسکن
  • مدیرکل استان
حوزه متولی :
  • معاونت پشتیبانی و مدیریت منابع انسانی
به این مطلب چه امتیازی می دهید؟ 1 2 3 4 5 (2)

نظر شما در مورد همایش حوزه معاونت پشتیبانی و توسعه منابع انسانی بنیاد مسکن کشور و دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت ملی مبارزه با پولشویی در شیراز چیست؟

سوال: