بنیاد مسکن انقلاب اسلامی
سال مهار تورم و رشد تولید
8 روز
تا انتخابات
مجلس شورای اسلامی

استان کرمانشاه با 73 درصد, پیشرو مقاوم سازی مسکن روستایی در کشور

تاریخ ارسال : 1402/09/05

استان کرمانشاه با 73 درصد, پیشرو مقاوم سازی مسکن روستایی در کشور

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کرمانشاه گفت: این استان با اجرای طرح مقاوم‌سازی و نوسازی 73 درصد از واحدهای مسکونی روستاهای استان, هم اکنون رتبه نخست را در اجرای این طرح در کشور به خود اختصاص داده است.

شمس‌الله خدادادی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به تاکید و همت دولت و مسوولان کشور برای تسریع در روند مقاوم سازی مسکن روستاییان افزود: هم اکنون در ۷۳ درصد از مساکن روستایی در استان مقاوم سازی صورت گرفته که بالاترین رقم درصد مقاوم سازی در کشور است که این رقم تا پایان امسال به ۷۵ درصد خواهد رسید.

وی میانگین اجرای این طرح در روستاهای کشور را ۵۱ درصد اعلام کرد و یادآور شد: استان کرمانشاه با اجرای موفق این طرح توانسته است ۲۲ درصد بیشتر از میانگین کشوری فعالیت داشته باشد.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کرمانشاه با بیان اینکه احداث مسکن مقاوم روستایی و تامین متناسب با نیاز روستاییان اغلب از عناصر مهم برنامه های مختلف توسعه در کشور بوده است، اظهار کرد: برای برخورداری از تسهیلات اعطایی در زمینه مقاوم سازی مسکن در روستاها با تمام فرمانداران، دهیاران و بخشداران استان جلسه ترویج گذاشته شده تا باقیمانده واحدهای روستایی که بهسازی نشده اند از این تسهیلات استفاده کنند.

آغاز ساخت پنج هزار واحد مسکن روستایی در دولت سیزدهم

خدادادی اضافه کرد: از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون کار انعقاد قرارداد و ساخت پنج هزار واحد مسکن روستایی نیز در قالب طرح نهضت ملی مسکن در روستاهای استان آغاز شده که حدود ۲ هزار واحد آن به اتمام رسیده است.

وی با بیان اینکه باقی مانده سه هزار واحد دیگر نیز به طور میانگین از حدود ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار هستند افزود: پیش بینی شده تا اواسط سال آینده این تعداد نیز تکمیل و در اختیار متقاضیان قرار داده شود.

افزایش تسهیلات مسکن روستایی به ۳۵۰ میلیون تومان

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کرمانشاه ادامه داد: براساس مصوبه هیات وزیران، افزایش تسهیلات مسکن روستایی از ۲۰۰ میلیون تومان فعلی به ۳۵۰ میلیون تومان به تصویب رسیده است که باید از سوی بانک مرکزی به بانک های عامل ابلاغ شود.

خدادادی یادآور شد: این میزان تسهیلات با کارمزد پنج درصد و بازپرداخت ۲۰ ساله در اختیار متقاضیان قرار می گیرد که سه سال آن دوران مشارکت و ۱۷ سال نیز دوره تقسیط آن خواهد بود.

واگذاری ۱۰ هزار قطعه زمین برای ساخت مسکن در روستاهای استان

وی گفت: برای بهره مندی بهتر روستاییان از مسکن مقاوم، براساس تفاهم فی‌مابین بنیاد مسکن و وزارت راه و شهرسازی، بنیاد مسکن تامین یک میلیون قطعه زمین را در روستاها و روستاهای حریم شهرها را در قالب طرح نهضت ملی مسکن در کشور تعهد کرده و پیش بینی شده تا پایان امسال ۵۰۰ هزار قطعه از این میزان در کشور به متقاضیان واجد شرایط واگذار شود.

خدادادی با بیان اینکه از این میزان سهمیه امسال استان کرمانشاه حدود ۱۰ هزار قطعه تعیین شده است بیان کرد: در همین راستا بنیاد مسکن استان کار شناسایی یک هزار هکتار را انجام داده که هم اکنون نیز در حال طی مراحل قانونی آن هستیم که ظرف یک ماه آینده بحث واگذاری این قطعات در حدود ۷۰۰ روستا آغاز خواهد شد.

وی یادآور شد: این قطعات در روستاهای حریم شهر ۳۰۰ مترمربع و خارج از حریم شهر تا ۵۰۰ متر مربع پیش بینی شده که این میزان با درنظر گرفتن بحث معیشت محور بودن مناطق روستایی تعیین شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کرمانشاه با بیان اینکه واگذاری این زمین ها با تعیین اهلیت متقاضیان در روستاها به غیر از روستاهای حریم شهر واگذار خواهد شد تاکید کرد: در همین راستا سامانه ای در حال طراحی است که پس از بارگذاری است که متقاضیان با ورود به این سامانه می توانند درخواست خود را ارایه کنند.

منبع خبر:
  • خبرگزاری ایرنا
موضوع خبر :
  • مقاوم سازی
  • مسکن روستایی
اشخاص :
  • مدیرکل بنیاد مسکن استان
حوزه متولی :
  • معاونت امور بازسازی و مسکن روستایی
به این مطلب چه امتیازی می دهید؟ 1 2 3 4 5 (0)

نظر شما در مورد استان کرمانشاه با 73 درصد, پیشرو مقاوم سازی مسکن روستایی در کشور چیست؟

سوال: