بنیاد مسکن انقلاب اسلامی
سال مهار تورم و رشد تولید

کپرنشینان چابهار صاحب خانه می‌شوند؟

تاریخ ارسال : 1402/08/20

کپرنشینان چابهار صاحب خانه می‌شوند؟

یکی از مشکلات اساسی که مردم کپرنشین چابهار با آن مواجه هستند سیطره بنیاد مسکن بر زمین‌های اطراف شهر است؛ اما حالا با اظهارات جدید معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن به نظر می‌رسد دولت در حال برداشتن گام‌هایی در جهت رفع این مشکل است. مجید جودی از اجرای برنامه‌ای برای واگذاری زمین به حاشیه‌نشینان چابهار خبر داده و گفته است:‌ علاوه بر این، بنیاد مسکن وام ساخت نیز به آنان پرداخت می‌کند.

مدتی پیش بود که خبر نابسامانی وضعیت اسکان و دسترسی خانوارها به مسکن در چابهار سر و صدای زیادی به پا کرد. یکی از از ابعاد این بحران به زمین‌هایی بازمی‌گشت که در حاشیه شهر قرار داشت و بنیاد مسکن با سیطره خود بر آنها اجازه ساخت و ساز و مالکیت اراضی را به کپرنشینان آن منطقه نمی‌داد.

در همان زمان، در گزارشی میدانی با عنوان« افزایش قیمت مسکن، مردم چابهار را کپرنشین کرد/ تجار افغانستانی املاک چابهار را می‌خرند » به بررسی همین موضوع پرداخته بود. بر اساس این گزارش، روشن شد که مشکل مسکن در این منطقه تنها مربوط به حاشیه شهر نیست و بحران‌هایی هم در شهرستان چابهار متوجه مردم شده است.

این گزارش میدانی نشان می‌داد که گرانی بی‌رویه مسکن در دو سال گذشته دلیل دیگری برای کپرنشینی و حاشیه‌نشینی محسوب می‌شود. به عبارت دیگر مشکل مسکن در حاشیه، مردم را به سمت شهر هدایت می‌کرد و مشکل گرانی آنها را دوباره به حاشیه و روستاها می‌کشاند. وضعیتی که دور باطل آن البته همچنان ادامه دارد. با این حال، بر اساس گفته‌های معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن خبرهای جدیدی مبنی واگذاری این زمین‌ها به گوش می‌رسد.

نوسازی بافت فرسوده در سیستان و بلوچستان

مجید جودی گفته است: بنیاد مسکن در بافت‌های ناکارآمد پنج نقطه استان سیستان و بلوچستان در حال فعالیت است که یکی از این مناطق ساماندهی بافت‌های حاشیه چابهار است؛ چابهار یکی از مناطقی است که بالاترین حاشیه‌نشینی را در کشور دارد، از این رو برای رفع این مشکل، اراضی را از متصرفان گرفته و برای آنها سند صادر شده است.

 

جودی با اشاره به تشکیل جلسه و انجام سفر به چابهار برای حل مشکل زمین 1070 هکتاری حاشیه این شهر، به تسنیم گفته است:‌ بر اساس یک دستورالعمل، این زمین‌ها را به مردم واگذار می‌کنیم، به جز مرادآباد که مسائل آن در اختیار وزارت راه وشهرسازی است، مابقی اراضی (1070 هکتار) در حال ساماندهی از سوی بنیاد مسکن است.

وی با بیان اینکه تاکنون حدود 400 قطعه واگذار شده و برای ساخت هم وام هم پرداخت می‌شود در خصوص نحوه واگذاری این زمین‌ها توضیح داد:ه است که بر اساس دستورالعمل مربوطه، با تخفیف‌های خیلی ویژه برای بومی‌ها، اراضی واگذار می‌شود.

 

آمار حاشیه‌نشینی و کپرنشینی در چابهار

تجارت‌نیوز پیشتر در تیرماه از سنگ‌اندازی در مسیر ساخت و ساز خانه توسط بنیاد مسکن در منطقه چابهار نوشته بود. شواهد میدانی در این منطقه نشان می‌دهد، ایجاد مانع برای تحویل زمین به بومی‌ها سبب شده است بخشی از جمعیت روستاها به شهر چابهار کشیده شوند، اما این روزها خرید یا اجاره خانه در چابهار هم آنقدر بالا رفته است که تعداد زیادی از آنها را دوباره به سوی کپرنشینی سوق می‌دهد.

سرپرست خانواده‌ای پرجمعیت که در یکی از مناطق حاشیه‌ای چابهار زندگی می‌کند، به تجارت‌نیوز گفته بود: «زندگی در کپرها ما را خسته کرده است و چاره‌ای هم جز آن نداریم. در بعضی از مناطق، بنیاد مسکن حتی یک قطعه زمین هم برای ساخت و ساز به مردم نداده و گاهی‌اوقات ما را با کپرهایمان از همین زمین‌ها هم بیرون می‌اندازند.»

گفتنی است چابهار در جایگاه تنها بندر اقیانوسی کشور، بزرگترین جمعیت حاشیه‌نشین را نیز در خود جای داده است؛ از جمعیت ۱۲۰ هزار نفری این منطقه آزاد، بیش از ۶۰ درصد حاشیه‌نشین‌ هستند و در مناطق و سکونتگاه‌های غیررسمی بدون برق، آب، بهداشت، مدرسه و سایر امکانات رفاهی زندگی می‌کنند.

موضوع خبر :
  • کپرنشینی
  • سیستان و بلوچستان
  • چابهار
  • بافت فرسوده
  • بنیادمسکن
اشخاص :
  • معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن
حوزه متولی :
  • معاونت امور بازسازی و مسکن روستایی
به این مطلب چه امتیازی می دهید؟ 1 2 3 4 5 (0)

نظر شما در مورد کپرنشینان چابهار صاحب خانه می‌شوند؟ چیست؟

سوال: