بنیاد مسکن انقلاب اسلامی
سال مهار تورم و رشد تولید
یک روز
تا انتخابات
مجلس شورای اسلامی

اعطای اسناد مالکیت بافت‌های مسکونی شهرستان بختگان بعد از چهار دهه انتظار

تاریخ ارسال : 1402/06/19

اعطای اسناد مالکیت بافت‌های مسکونی شهرستان بختگان بعد از چهار دهه انتظار

 

به دنبال سفر رییس قوه قضاییه به استان فارس ، اسناد مالکیت بافت های مسکونی شهرستان بختگان بعد از ۴۰ سال انتظار و با رفع مشکلات مالکیتی به مردم اعطا شد.

طی مراسمی با حضور مسولان قضایی و مدیران ملی و استانی اسناد مالکیت بافت مسکونی شهر آباده طشک بعد از ۴۰ سال و با رفع مشکلات مالکیتی به مردم اهداء شد.

رئیس کل دادگستری استان فارس در این آیین با تقدیر از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور که طی اقدامی جهادی و در راستای مصوبات سفر رئیس قوه قضاییه به این استان موفق به رفع مشکلات مالکیتی بافت مسکونی شهر آباده طشک و صدور اسناد مالکیت برای مردم شد،گفت: این اقدام که از مصوبات سفر رییس دستگاه قضا به استان فارس است، مسرت و شادی مردم این شهر را به ارمغان آورده و تلاش‌های کارکنان ثبت اسناد و املاک در تعامل با بنیاد مسکن استان در دفاع از مالکیت اشخاص بر املاک تحت تملک طی اقدامی جهادی قابل تقدیر است.

حجت الاسلام سید کاظم موسوی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین وظایف دستگاه قضا ایجاد آرامش در جامعه است، خاطرنشان کرد: یکی از مصادیق بارز ایجاد آرامش در جامعه، تثبیت مالکیت‌ها و صدور اسناد مالکیت املاک و اراضی است.

مدیرکل حفاظت و اطلاعات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز در این مراسم، صدور اسناد مالکیت این شهر را ماحصل کار جمعی و تلاش شبانه روزی ادارات مرتبط دانست و افزود: به تبع صدور اسناد مالکیت، دفاع از مالکیت‌های مشروع مردم و فساد ستیزی در حوزه املاک و اراضی محقق می‌شود.

در ادامه این مراسم غلامرضا کیانی مدیرکل ثبت اسناد و املاک فارس هم با اشاره به روند صدور اسناد مالکیت بافت مسکونی آباده طشک گفت: علیرغم مشکلات ۴۰ ساله در زمینه تثبیت مالکیت املاک این شهر، از مجموع ۲ هزار و ۱۲۰ پرونده تشکیلی، برای صدور اسناد یک هزار و ۸۵۰ قطعه مربوط به قطعات مبنا رأی صادر شده که از این تعداد برای یک هزار و ۶۰۰ فقره اسناد مالکیت حدنگار صادر شده و مابقی نیز به دلیل اختلافات در مالکیت‌ها در دست بررسی است که پس از احراز مالکیت اقدامات لازم صورت می‌پذیرد.

وی افزود: صدور این اسناد در بازه زمانی کمتر از یک ماه، در سایه تلاش جهادی و انقلابی پرسنل ادارات ثبت و بنیادمسکن استان فارس و حمایت‌های رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و رئیس کل دادگستری استان محقق شده است.

سید علیرضا حمیدی مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس نیز ، در حاشیه این مراسم با اشاره به سرعت عمل بنیاد و دستگاههای مسوول در اعطای اسناد مالکیت شهری شهرستان بختگان گفت : در سفر رییس قوه قضاییه به استان فارس مقرر گردید در فاصله حداکثر دوماهه اسناد مالکیت شهر بختگان که از سالهای نخست انقلاب به دلایلی مشکلات حقوقی داشتند و اسناد آن صادر نشده بود با همکاری بنیاد مسکن و ثبت صادر گردد که با تلاش شبانه روزی این دو اداره در کمتر از یک ماه این موضوع عملیاتی و اجرایی شد.

مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس با اشاره به اینکه بیش از ۹۰ درصد اسناد دراین شهرستان صادر و تحویل مردم شده است یاد آور شد : بنیاد مسکن در یک اقدام جهادی به این کار مبادرت ورزید و با صدور اسناد مالکیت در شهرستان بختگان اهداف قانونمند شدن معاملات شتاب بهتری خواهد گرفت.

حمیدی با اشاره به مزایای صدور اسناد مالکیت شهری و روستایی ادامه داد : از نظر قانونی مهم‌ترین راه تثبیت مالکیت، برخورداری از سند است. صدور سند اماکن روستایی گامی در جهت بهره‌مند شدن جوامع شهری و روستایی از مزایای مالکیت تثبیت‌شده در جهت توسعه موزون است زیرا منابع به صورت منطقی و عادلانه میان مردم روستاها و شهرها به گونه‌ای تقسیم می‌شود که همه روستاییان امکان می‌یابند که از حقوق حقّه خود در زمینه‌های مختلف اجتماعی-اقتصادی و حقوقی بهره‌مند گردند.

مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس اضافه کرد : تضمین مالکیت و ارزش دادن به تثبیت مالکیت خانه‌های مسکونی، جلوگیری از تعارض مالکان، وجود وثیقه‌ای مطمئن برای اخذ تسهیلات، جلوگیری از مهاجرت جامعه روستایی به شهرها، برنامه‌ریزی موثر در بازار خرید و فروش و قانونمند کردن این فعالیت و همچنین تسریع در امر آموزش و بهداشت، از نتایج اجرای این طرح خواهد بود.

حمیدی تاکید کرد، جلوگیری از نزاع و اختلافات ملکی، ارتقای توسعه پایدار و پشتیبانی از مدیریت محیط‌زیست، خودکفایی در امر تولید محصولات کشاورزی، برقراری نظام مالیاتی برای معاملات و اسناد مالکیت، محرومیت‌زدایی روستایی از دیگر نتایج اجرای طرح صدور اسناد مالکیت خواهد بود.

در پایان مراسم اسناد مالکیت تعدادی از شهروندان آباده طشک توسط به نمایندگی از مردم این شهر به آن‌ها اهداء شد.

آباده طشک مرکز شهرستان بختگان در فاصله ۱۷۲ کیلومتری شرق شیراز در استان فارس قرار دارد.

منبع خبر:
  • خبرگزاری ایرنا
موضوع خبر :
  • بنیادمسکن
  • حمیدی
  • فارس
  • سند مالکیت
  • شهری
اشخاص :
  • مدیرکل بنیاد مسکن استان
حوزه متولی :
  • معاونت توسعه و عمران روستایی
به این مطلب چه امتیازی می دهید؟ 1 2 3 4 5 (0)

نظر شما در مورد اعطای اسناد مالکیت بافت‌های مسکونی شهرستان بختگان بعد از چهار دهه انتظار چیست؟

سوال: