بنیاد مسکن انقلاب اسلامی
سال مهار تورم و رشد تولید
3 روز
تا انتخابات
مجلس شورای اسلامی

اجرای 1000 میلیارد تومان پروژه طرح هادی روستایی در استان کرمان

تاریخ ارسال : 1402/06/06

اجرای 1000 میلیارد تومان پروژه طرح هادی روستایی در استان کرمان

مدیرکل بنیاد مسکن استان کرمان با اشاره به اینکه احداث ۲۲ هزار و ۶۸۲ واحد شهری و روستایی در دولت سیزدهم در استان آغاز شده، گفت: هزار میلیارد تومان پروژه طرح هادی روستایی در استان اجرا شده است.

مهدی محمدی در نشست خبری با اصحاب رسانه استان کرمان به مناسبت هفته دولت، با بیان اینکه نگاه و توجه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بیشتر به مناطق روستایی است، اظهار داشت: بنیاد مسکن متولی پروژه‌های عمرانی در سطح روستاها است و کلیه فرایند عمرانی در روستاها و نقشه راه روستاها توسط بنیاد مسکن به مردم و مسئولان ارائه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در حوزه عمران روستایی در روستاها تمام طرح‌ها و پروژه‌ها در طرح هادی روستایی پیش‌بینی و از این طریق انجام می‌شود، گفت: برای همه روستا به ویژه روستاهای بالای 20 خانوار باید طرح هادی تهیه و انجام شود.مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کرمان با بیان اینکه از 5 هزار و 638 روستا دارای سکنه در استان 2 هزار و 799 روستا بالای 20 خانوار است که در اولویت قرار دارند و طرح هادی در آن انجام شده است، افزود: طرح هادی 970 روستای استان نیز پس از گذشت 10 سال مجدداً بازنگری شده است.

وی با بیان اینکه یکی از اقدامات مهم بنیاد مسکن طرح توسعه پایدار منظومه‌های روستایی است که در 26 روستا انجام شده و استان کرمان در این حوزه پیشتاز است، ادامه داد: در کنار تهیه طرح‌های هادی، روستاهای دارای بافت باارزش و هدف گردشگری را داریم که در هشت روستای استان در حال پیگیری است.

محمدی با اشاره به اینکه جمعیت روستایی استان یک میلیون و 239 هزار و 549 نفر است که 42 درصد جمعیت استان کرمان را  شامل می‌شود، بیان کرد: بنیاد مسکن در حوزه عمران روستایی تهیه طرح و اجرا را به عهده دارد.

وی با اشاره به اینکه اجرای طرح هادی در هزار و 800 روستای استان اجرا شده که شامل 15 هزار پروژه می‌شود، گفت: در سه سال گذشته هزار میلیارد تومان پروژه طرح هادی روستایی در استان کرمان اجرا شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کرمان با بیان اینکه اجرای طرح هادی روستایی در استان کرمان به عدد 63 درصد رسیده که 5 درصد بالاتر از میانگین کشوری است، ادامه داد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی متولی ساخت مسکن در روستاها است و اعطای زمین به جوانان و اعطای تسهیلات ساخت مسکن را به عهده دارد.

وی با اشاره به اینکه اعطای سند در روستاها توسط بنیاد مسکن انجام می‌شود که تاکنون 127 هزار و 145 جلد سند صادر و به روستاییان تحویل داده شده است، ابراز داشت: در شرایط بحران نیز بازسازی واحد‌های آسیب‌دیده روستایی و شهری به عهده بنیاد مسکن است که تا کنون 106 هزار واحد در استان بازسازی شده است.

محمدی با اشاره به اینکه در کنار تسهیلات کم‌بهره بلندمدت، وام بلاعوض هم به آسیب‌دیدگان اعطا می‌شود گفت: به دلیل اهمیت پیشگیری، بهسازی واحد‌های روستایی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و تا کنون 157 هزار واحد مسکن روستایی در استان کرمان بهسازی شده است.

وی با بیان اینکه در برخی از شهرها نیز واحد‌های فرسوده داریم که اقدامات بنیاد مسکن شامل شهرهای زیر 20 هزار نفر هم می‌شود، افزود: 310 هزار واحد فرسوده روستایی طبق سرشماری سال 95 در استان داشتیم که تا کنون 205 هزار واحد آن بهسازی و مقاوم‌سازی شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کرمان با اشاره به اینکه نرخ مقاوم‌سازی مسکن روستایی در استان به 66 درصد رسیده که 15 درصد بالاتر از میانگین کشوری است، افزود: حوادثی که رخ می‌دهد صدمات و لطمات زیادی برای مردم و بار مالی سنگینی برای دولت دارد.

وی با اشاره به اینکه اعطای تسهیلات در 10 بانک عامل استان کرمان انجام می‌شود، افزود: بانک‌ها در سال‌های اخیر در پرداخت تسهیلات سختگیرانه عمل می‌کنند و استاندار در جلسه اخیر شورای مسکن استان به همکاری بهتر بانک‌ها تاکید داشتند.

محمدی با بیان اینکه از سال 97 تا کنون بیش از 156 میلیارد و 700 میلیون تومان در حوزه ساخت مسکن محرومین در استان هزینه شده است، گفت: ساخت 8 هزار و 554 واحد مسکن اقشار کم درآمد و نهضت ملی مسکن در استان کرمان آغاز شده که عملیات ساخت بیش از نیمی از این واحدها توسط بنیاد مسکن انجام می‌شود.

وی با اشاره به عملکرد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در استان کرمان در دولت سیزدهم، بیان کرد: احداث 22 هزار و 682 واحد در بخش شهری و روستایی در استان کرمان در این دولت آغاز شده است.

منبع خبر:
  • تسنیم
موضوع خبر :
  • طرح هادی
  • عمران روستایی
اشخاص :
  • مدیرکل بنیاد مسکن استان
حوزه متولی :
  • معاونت توسعه و عمران روستایی
دسته بندی :
به این مطلب چه امتیازی می دهید؟ 1 2 3 4 5 (0)

نظر شما در مورد اجرای 1000 میلیارد تومان پروژه طرح هادی روستایی در استان کرمان چیست؟

سوال: