بنیاد مسکن انقلاب اسلامی
سال مهار تورم و رشد تولید

اجرای 2270 طرح با اعتبار 1000 میلیارد تومان در روستاهای کرمان

تاریخ ارسال : 1402/06/06

اجرای 2270 طرح با اعتبار 1000 میلیارد تومان در روستاهای کرمان

مدیرکل بنیاد مسکن استان کرمان گفت: در سال ۱۴۰۰ تعداد ۶۰۰ مورد، در سال گذشته ۱۰۳۰ طرح و امسال تاکنون ۶۴۰ پروژه در روستاهای استان کرمان با اعتباری معادل ۱۰۰۰ میلیارد تومان اجرا شده است.

مهدی محمدی به مناسبت هفته دولت اظهار کرد: بنیاد مسکن در حوزه بازسازی و بهسازی مسکن روستایی و عمران روستاها خدمت‌رسانی می‌کند.

وی افزود: بنیاد مسکن متولی عمران در روستاهاست و همه فرآیندهای این بخش از طریق بنیاد مدیریت و نقشه راه روستا تدوین و به مسئولان مربوطه ارائه می‌شود. از حله اقدامات مهم این حوزه طرح هادی است که براساس آن همه اقدامات و فعالیت‌های روستا باید صورت بگیرد.

محمدی با بیان اینکه از ۵۶۳۸ روستای دارای سکنه در استان کرمان ۲۷۹۹ روستا بالای ۲۰ خانوار است، تصریح کرد: روستاهای بالای ۲۰ خانوار در اولویت کاری ماست و در ۹۷۰ روستا بازنگری طرح هادی بعد از ۱۰ سال انجام شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان کرمان با اشاره به تدوین طرح توسعه پایدار منظومه‌های روستایی در استان و انجام مطالعات ۲۶ روستا در این زمینه گفت: روستاهای دارای بافت با ارزش یا هدف گردشگری، در اولویت هستند و در هشت روستا این موضوع در دستور کار و طرح در حال تدوین است تا متناسب با اقلیم و مصالح بوم آور ساخت و ساز صورت بگیرد و در این زمینه پنج روستای هدف گردشگری و سه روستای دارای بافت با ارزش داریم و اودرج و داوران رفسنجان از جمله این روستاها هستند.

وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: براساس سرشماری سال ۹۵ یک میلیون و ۲۹۳ هزار و ۵۴۹ نفر جمعیت روستایی استان کرمان معادل ۴۲ درصد جمعیت است.

محمدی بیان کرد: در ۱۸۰۰ روستای استان حداقل یک بار طرح هادی اجرا شده که شامل زیرسازی، آسفالت، پارک روستایی، سنگفرش و ... بوده و ۱۵ هزار پروژه را شامل می‌شود.

وی تصریح کرد: در سال ۱۴۰۰ تعداد ۶۰۰ مورد، در سال گذشته ۱۰۳۰ طرح و امسال تاکنون ۶۴۰ پروژه در روستاهای استان کرمان با اعتباری معادل ۱۰۰۰ میلیارد تومان اجرا شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان کرمان بیان کرد: از لحاظ میانگین اجرای طرح هادی در مقایسه با کشور، استان کرمان به عدد ۶۳ درصد رسیده و پنج درصد بالاتر از میانگین کشوری قرار دارد.

وی افزود: با اجرای طرح هادی، بنیاد مسکن با همکاری منابع طبیعی زمین با قیمت تمام شده مناسب به جوانان روستا تحویل می‌دهد و بنیاد تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی پنج درصد با بازپرداخت ۲۰ ساله اعطا می‌کند.

محمدی تصریح کرد: برای اعطای سند در روستاها کار توسط بنیاد مسکن انجام می‌شود و با نقشه برداری و تشکیل پرونده سند کاداستر صادر می‌شود و در این زمینه تاکنون ۱۲۷ هزار و ۱۴۵ جلد سند صادر کرده‌ایم.

مدیرکل بنیاد مسکن استان کرمان با اشاره به حوزه بازسازی و ساخت مسکن روستایی اظهار کرد: بنیاد مسکن به عنوان متولی بازسازی در مسکن روستایی و شهری در زمان حادثه است و در زمان حوادث وام‌های کم بهره بلنددت و بلاعوض نیز پرداخت می‌کند.

وی افزود: شایع ترین حوادث استان کرمان سیل و زلزله است و بیشترین خطر در این دو حوزه است.

محمدی بیان کرد: برخی شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت دارای بافت فرسوده شامل طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی می‌شود و در این طرح تسهیلات یارانه‌ای و حمایت و مشاوره فنی صورت می‌گیرد.

وی تصریح کرد: ۳۱۰ هزار واحد فرسوده روستائی در استان کرمان براساس سرشماری سال ۹۵ داشته‌ایم که تاکنون بیش از ۲۰۵ هزار واحد بهسازی یا بازسازی شده و میانگین مقاوم‌سازی روستاهای استان کرمان ۶۶ درصد است و ۱۵ درصد از نرخ متوسط کشور جلوتر هستیم.

مدیرکل بنیاد مسکن استان کرمان در بخش دیگر سخنانش گفت: بانک در سال‌های اخیر در پرداخت تسهیلات مسکن سختگیرانه عمل می‌کنند که استاندار در جلسه اخیر شورای مسکن تاکید کردند بانک‌ها همکاری بهتری داشته باشند.

وی بیان کرد: از ساخت یک میلیون مسکن در سال سهم ۴۰۰ هزار واحدی به عهده بنیاد مسکن است که ۲۰۰ هزار واحد روستایی و ۲۰۰ هزار واحد نهضت ملی در سال است که این عدد وقتی محقق می‌شود در مرحله نخست زمین تامین و تسهیلات به موقع پرداخت شود.

محمدی در پایان گفت: از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم تا امروز بنیاد مسکن ۲۲ هزار و ۶۸۲ واحد مسکونی اعم از مسکن روستائی، مسکن شهری و نهضت ملی در دست ساخت دارد.

منبع خبر:
  • خبرگزاری ایسنا
موضوع خبر :
  • هفته دولت
  • عمران روستایی
  • گردشگری
  • تسهیلات
اشخاص :
  • مدیرکل بنیاد مسکن استان
حوزه متولی :
  • معاونت امور بازسازی و مسکن روستایی
  • معاونت مسکن و عمران شهری
  • معاونت توسعه و عمران روستایی
به این مطلب چه امتیازی می دهید؟ 1 2 3 4 5 (0)

نظر شما در مورد اجرای 2270 طرح با اعتبار 1000 میلیارد تومان در روستاهای کرمان چیست؟

سوال: