بنیاد مسکن انقلاب اسلامی
سال مهار تورم و رشد تولید
8 روز
تا انتخابات
مجلس شورای اسلامی

پیگیر افزایش سقف وام مسکن روستایی

تاریخ ارسال : 1402/05/24

پیگیر افزایش سقف وام مسکن روستایی

صالحی، رئیس جدید بنیاد مسکن از پرداخت دو تن میلگرد و ۸ تن سیمان رایگان برای ساخت مسکن محرومین خبر داد و گفت: پیگیر افزایش سقف وام مسکن روستایی هستیم.

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی همواره در تلاش بوده است تا با تولید مسکن روستایی میزان سوانح و بلایای طبیعی را تا جای ممکن کاهش دهد. آنطور که نیکزاد رئیس سابق بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اعلام کرده است در طول دو سال ریاست خود بر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ۲۵ سیل، ۸ زلزله و یک طوفان رخ داد که یک مورد این حوادث ایجاد بحران نکرد.

اما به خوبی نیز مشخص است که با ورود غلامرضا صالحی به بنیاد مسکن که از بدنه بنیاد مسکن است همان هدف خود یعنی حمایت از محرومین و ساخت مسکن روستایی را با قدرت ادامه خواهد داد.

غلامرضا صالحی در دوره ریاست تابش رئیس اسبق بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به عنوان مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان تهران منصوب شد و حالا به عنوان رئیس جدید بنیاد مسکن انقلاب اسلامی جایگزین اکبر نیکزاد شده است.

او می گوید: مسکن محوری ترین فعالیت بنیاد مسکن خواهد بود و تلاش ما این است که حساب ۱۰۰ امام تقویت شود.

صالحی با بیان اینکه اقدامات خوبی در حوزه مسکن هم در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر و هم در روستاها صورت گرفته است می گوید: بنیاد مسکن تعهداتی که از نهضت ملی مسکن پذیرفته است را با درایت خوبی که صورت گرفته است، پروژه های مسکن ملی را ادامه خواهد داد.

متن کامل گفتگوی » با «غلامرضا صالحی» رئیس جدید بنیاد مسکن انقلاب اسلامی را با هم می خوانیم:

قطعا با همکاری دولت و بانک ها می توانیم مبلغ و سقف وام مسکن را افزایش دهیم تا تاثیرگذاری وام مسکن در زمان مقرر برای تکمیل و بهره برداری واحدهای مسکونی تاثیرگذار باشد.

* یکی از مواردی که سال گذشته بنیاد مسکن را دچار چالش کرد افزایش سقف وام ساخت مسکن بود. به هر حال بانک ها زیر بار مابه التفاوت نرخ سود نمی رفتند و از دولت درخواست ضمانت می کردند به همین دلیل ابلاغ آن بسیار با تاخیر مواجه شد. با رشد نهاده های تولید مسکن سقف در نظر گرفته شده تا حدودی تاثیر گذاری خود را از دست داد. حال با توجه به اینکه رئیس جدید بنیاد مسکن از بدنه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است و کاملا با مشکلات آشنا است برای سال آینده پیشنهادی مبنی بر اینکه سقف وام مسکن روستایی افزایش یابد و تا این حد ابلاغ آن طولانی نشود دارد؟

قطعا پیشنهاد بنیاد مسکن انقلاب سلامی افزایش سقف و مبلغ وام مسکن روستایی است. اما با توجه به اینکه دولت در حوزه تامین منابع با محدودیت هایی مواجه است این پیگیری ها تا امروز به نتیجه نرسیده است. اما قطعا با همکاری دولت و بانک ها می توانیم مبلغ و سقف وام مسکن را افزایش دهیم تا تاثیرگذاری وام مسکن در زمان مقرر برای تکمیل و بهره برداری واحدهای مسکونی تاثیرگذار باشد. به هر صورت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی این برنامه ها را ادامه خواهد داد. در حوزه نهضت ملی مسکن روستایی با سیاست های جدید اقدامات خوبی انجام خواهیم داد تا در این حوزه تحرکات و پبشرفتهای خوبی حاصل شود تا در آینده خبرهای خوبی برای مردم داشته باشیم.

کارمزد و نرخ سود وام مسکن روستایی ۵ درصد است و دوره بازگشت وام هم ۲۰ ساله است و دوره تنفس آن ۳ ساله است. با توجه به تورمی که ما سالانه در کشور داریم معمولا بعد از گذشت یک یا دو سال ، اقساط این وام رقم ناچیزی خواهد بود

* آیا برای بازپرداخت اقساط وام مسکن روستایی راهکاری صورت گرفته است؟ تا به متقاضیانی که اغلب روستایی هستند و در روستاها درآمد آن چنانی ندارند کمک شود؟

کارمزد و نرخ سود وام مسکن روستایی ۵ درصد است و دوره بازگشت وام هم ۲۰ ساله است و دوره تنفس آن ۳ ساله است. با توجه به تورمی که ما سالانه در کشور داریم معمولا بعد از گذشت یک یا دو سال ، اقساط این وام رقم ناچیزی خواهد بود. دوره بازگشت طولانی آن باعث می شود که در ۹۰ درصد متقاضیان مشکلی در بازپرداخت اقساط نداشته باشیم.

دو تن میلگرد و ۸ تن سیمان را برای افرادی که تحت پوشش هیچ نهادی نیستند به اضافه ۵۰ میلیون تومان وام بلاعوض در نظر گرفتیم تا این افراد هم صاحب مسکن شوند

* در مورد رسالت خوب ساخت مسکن محرومین چطور؟ آیا این روند نیز ادامه خواهد داشت؟

جدای از اینکه بنیاد مسکن به هر صورت به واسطه رسالتی که بر عهده دارد برای افرادی که تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند تخفیفاتی را قائل شده است و مبالغی را به عنوان بلاعوض پرداخت می کند. تفاهم نامه هایی را با بنیاد مستضعفان که مصالح رایگان تحویل می دهد. از سویی دیگر تفاهمنامه ای داریم با بنیاد مستضعفان که افرادی که تحت پوشش هیچ نهاد حمایتی قرار ندارند بتوانند کمک کنند. دو تن میلگرد و ۸ تن سیمان را برای افرادی که تحت پوشش هیچ نهادی نیستند به اضافه ۵۰ میلیون تومان وام بلاعوض در نظر گرفتیم تا این افراد هم صاحب مسکن شوند.

* آیا پرداخت این مصالح و وام بلاعوض در جریان است؟

همین الان در جریان است. تقریبا در هفته گذشته ۱۴ هزار واحد مسکن حمایتی که با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تفاهم نامه داشتند افتتاح شد و ۱۰ هزار واحد مسکونی نیز تفاهم نامه ای بود که برای خانوارهای دارای دو معلول به بالا بودند پرداخت شده است. ادامه این اقدام نیز در جریان است و ساخت و ساز انجام می شود.

منبع خبر:
  • تحلیل بازار
موضوع خبر :
  • وام روستایی
  • مسکن روستایی
اشخاص :
  • رییس بنیاد مسکن
حوزه متولی :
  • معاونت امور بازسازی و مسکن روستایی
به این مطلب چه امتیازی می دهید؟ 1 2 3 4 5 (3)

نظر شما در مورد پیگیر افزایش سقف وام مسکن روستایی چیست؟

سوال: