بنیاد مسکن انقلاب اسلامی
سال مهار تورم و رشد تولید
5 روز
تا انتخابات
مجلس شورای اسلامی

بازسازی واحدهای زلزله‌زده خوی نیازمند مشارکت بانک‌ها است

تاریخ ارسال : 1402/03/28

بازسازی واحدهای زلزله‌زده خوی نیازمند مشارکت بانک‌ها است

بر اساس اعلام مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان‌ غربی بازسازی واحدهای مسکونی آسیب‌دیده در زلزله شهرستان خوی نیازمند مساعدت بیشتر از سوی بانک‌ها است و باید برای تخصیص وام‌های نفرات معرفی شده ساز و کار مشخص تعیین شود.

جعفر برزگر در جمع خبرنگاران با اشاره به اقدامات انجام شده در خصوص بازسازی واحدهای مسکونی آسیب دیده در زلزله خوی، اظهار داشت: در لزله 8 بهمن‌ماه، بر اساس ارزیابی‌های انجام شده توسط کارشناسان، 2 هزار و 120 واحد مسکونی دچار آسیب شدند که از این  میزان بیش از 90 درصد واحدها نیازمند تخریب و بازسازی مجدد بودند.

وی افزود: هم اکنون عملیات عمرانی مربوط به بازسازی واحدهای مسکونی این زلزله، در مراحل مختلف از پی‌کنی تا اجرای فنداسیون و نصب اسکلت قرار دارد و 600 واحد نیز به مرحله نصب سقف منازل رسیده است.

مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان‌ غربی، عنوان کرد: در جریان زلزله 13 مهرماه نیز بر اساس ارزیابی‌ها، یک هزار و 100 واحد مسکونی دچار آسیب شدند که در حال حاضر عملیات عمرانی و بازسازی در این واحدها با سرعت ادامه دارد.

وی با بیان اینکه بازسازی واحدهای آسیب دیده در جریان زلزله نیازمند مساعدت و همکاری ویژه از سوی بانک‌ها است، بیان کرد: در خصوص وام‌ها و تسهیلات اختصاص یافته در جریان زلزله هشتم بهمن‌ماه خوی، تمامی افراد از سوی بنیاد مسکن به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند که سرعت تخصیص وام‌ها کند بوده و نیازمند تسریع در این امر هستیم.

برزگر گفت: با توجه به اینکه امور مربوط به بازسازی منازل آسیب‌دیده با تزریق وام‌ها پیش می‌رود، باید مدیران بانک‌های عامل به موضوع پرداخت فوری تسهیلات اهتمام ویژه داشته باشند.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه در فصل گرما و کارهای عمرانی در استان، باید در این زمینه تسریع شود تا پیش از آغاز فصل سرما شاهد اسکان مردم در منازل خودشان باشیم و مشکلی از نظر تامین واحد نداشته باشیم.

مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان‌غربی، ابراز داشت: براساس مصوبه هیئت دولت، پس از تخصیص مبالغ کمک‌های بلاعوض تاکنون مبلغ 149 میلیارد و 400 میلیون تومان کمک بلاعوض به حساب مالکان واحدهای احداثی و تعمیری و 18 میلیارد و 750 میلیون تومان بلاعوض اسکان موقت به حساب 930 واحد احداثی زلزله 13 مهرماه واریز شده است.

وی همچنین در مورد عملکرد بانک‌های استان در پرداخت تسهیلات بانکی به واحدهای خسارت دیده احداثی در زلزله 8 بهمن‌ماه، گفت: از مجموع 2 هزار و 120 واحد احداثی شهری و روستایی، 2 هزار و 20 واحد مسکونی به بانک‌های عامل بر اساس پروانه های صادر شده معرفی شدند و از این تعداد یک هزار و 431 نفر از متقاضیان با بانک‌ها انعقاد قرارداد کرده و 971 نفر موفق به دریافت وام مرحله اول شدند.

برزگر عنوان کرد: در خصوص واحدهای خسارت دیده تعمیری نیز 15 هزار و 463 واحد به بانک‌های عامل معرفی شدند و از این تعداد جمعا برای یک هزار و 841 واحد بانک‌ها  انعقاد قرارداد انجام داده و یک هزار و 537 واحد معرفی شدگان مرحله اول وام را دریافت کرده‌اند.

 

منبع خبر:
  • تسنیم
موضوع خبر :
  • بازسازی
  • واحدهای
  • زلزله‌زده
  • خوی
  • نیازمند
  • مشارکت
  • بانک‌ها
اشخاص :
  • مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان غربی
حوزه متولی :
  • معاونت امور بازسازی و مسکن روستایی
به این مطلب چه امتیازی می دهید؟ 1 2 3 4 5 (0)

نظر شما در مورد بازسازی واحدهای زلزله‌زده خوی نیازمند مشارکت بانک‌ها است چیست؟

سوال: