بنیاد مسکن انقلاب اسلامی
سال مهار تورم و رشد تولید
8 روز
تا انتخابات
مجلس شورای اسلامی

ساخت 4015 واحد مسکن ملی در شهرهای زیر 100 هزار نفر استان قزوین

تاریخ ارسال : 1402/03/18

ساخت 4015 واحد مسکن ملی در شهرهای زیر 100 هزار نفر استان قزوین

 

مدیرکل بنیاد مسکن استان قزوین گفت: این نهاد ساخت ۴ هزار و ۱۵ واحد مسکن ملی در مهرگان و شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر استان قزوین را آغاز کرده است.

 

 

فرهاد سبحانی در نشست خبری با خبرنگاران و اصحاب رسانه استان قزوین که در سازمان نظام‌مهندسی برگزار شد، با اشاره به وضعیت مقاوم‌سازسی واحدهای مسکن روستایی در استان قزوین اظهار داشت: تا امروز 62 درصد واحدهای مسکن روستایی در استان قزوین مقاوم‌سازی شدند. این آمار در کل کشور 50 درصد است و میزان مقاوم‌سازی در استان 12 درصد از میانگین کشوری بالاتر است.

 

 

سبحانی افزود: با توجه به اینکه در استان قزوین زلزله‌های متعدد داشتیم، بهسازی و نوسازی زیادی در حوزه مسکن روستایی داشتیم و به همین خاطر آمار مقاوم‌سازی خانه‌های روستایی ما از متوسط کشور بهتر شده است. از این نظر در کشور رتبه سوم را داریم.

 

 

وی ادامه داد: با این حال میزان مقاوم‌سازی خانه‌های روستایی در شهرستان قزوین 50 درصد و در سطح معدل کشوری است و این نشان می‌دهد که بازسازی و مقاوم‌سازی بافت روستایی در این شهرستان باید جدی‌تر گرفته شود.

 

 

مدیرکل بنیاد مسکن با بیان اینکه سهمیه ما نوسازی 4 هزار واحد مسکن روستایی در هر سال است، گفت: خوشبختانه در سال جاری اعتبارات تسهیلات نوسازی هر 4 هزار واحد مسکن روستایی از طریق بانک‌ها ابلاغ شده و همه متقاضیان بهسازی و نوسازی 4 هزار واحد روستایی به بانک‌ها معرفی شده و در مرحله عقد قرارداد هستند.

 

 

تحویل 130 واحد به خانواده‌های دومعلولی

 

 

سبحانی اضافه کرد: تا امروز بالای 60 درصد پرونده‌های تسهیلات نوسازی مسکن روستایی به بانک‌های عامل استان قزوین منجر به عقد قرارداد بین روستاییان و بانک‌ها شده است و امیدواریم در کمترین زمان تسهیلات نوسازی مسکن روستایی که 200 میلیون تومان وام با سود 5 درصد است، به سرانجام برسند.

 

 

وی با اشاره به تفاهم‌نامه‌های بنیاد مسکن و دستگاه‌های متولی حوزه مسکن محرومان مانند بهزیستی، کمیته‌امداد، بنیاد مستضعفان و بسیج سازندگی ادامه داد: در حوزه ساخت مسکن برای خانواده‌های دومعلولی 130 واحد سهمیه داشتیم که ساخت کل این واحدها به اتمام رسیده است.

 

 

ساخت 4015 مسکن ملی توسط بنیاد مسکن قزوین

 

 

مدیرکل بنیاد مسکن استان قزوین با ذکر اینکه این نهاد ساخت 4 هزار و 15 واحد مسکن ملی در مهرگان و شهرهای زیر 100 هزار نفر استان قزوین را آغاز کرده است، گفت: 150 واحد مسکن ملی در شهر جدید مهرگان که توسط بنیاد مسکن ساخته و تکمیل شده، در آستانه افتتاح هستند.

 

 

سبحانی با اشاره به وضعیت اجرای طرح‌های هادی روستایی در استان بیان کرد: بنا داریم بخشی از بودجه 1402 بنیاد مسکن را به اجرای طرح‌های هادی در روستاهای خیلی‌محرومی اختصاص دهیم که دهیاری‌های آنها توانایی تامین هزینه‌ها را ندارند.

 

 

جریمه نقدی پیمانکارانی که به آزمایش‌های فنی و خاک بی‌اعتنایی کنند

 

 

مدیرعامل آزمایشگاه فنی و خاک استان قزوین هم در این نشست با بیان اینکه آزمایشگاه فنی و خاک بازوی حاکمیتی در حوزه کنترل کیفی پروژه‌های عمرانی است، گفت: در شهرهای قزوین، بویین‌زهرا، تاکستان، آبیک، آوج آزمایشگاه فنی و خاک داریم و علاوه بر این واحدهای شهری 2 واحد محلی مکانیک خاک در منطقه الموت داریم.

 

 

حامد فرحناک با بیان اینکه در 3 حوزه عملیات بتنی، آسفالتی و خاکی کار می‌کنیم، اضافه کرد: با وجود این 2 واحد محلی مکانیک خاک پروژه ملی آزادراه قزوین-الموت-تنکابن و کل روستاهای منطقه الموت و طارم سفلی را تحت پوشش آزمایش‌های حوزه مکانیک خاک داریم و به این ترتیب روستا و نطقه محرومی وجود ندارد که از پشتیبانی ما محروم باشد.

 

 

وی ادامه داد: استان قزوین از 27 سال پیش فعالیت در حوزه ِآزمایشگاه فنی و خاک را به صورت مستقل شروع کرده و پیشتر تحت پشتیبانی استان‌های همجوار بوده است. آزمایش مرغوبیت مصالح، قیر و جداول بتنی را در برنامه کاری داریم. همچنین شن‌ماسه‌هایی که در راه‌سازی و ساخت بتن مورد مصرف دارند را آزمایش می‌کنیم.

 

 

فرحناک از اجرای طرح اختلاط تولیدات کارخانه‌های آسفالت و بتن در قزوین خبر داد و گفت: برای نخستین‌بار در استان قزوین در ابتدای امسال آزمایش «نفوذ دینامیکی مخروط» را انجام دادیم که جزو آزمایش‌های فناورانه‌ای است که به تاکید وزیر راه و شهرسازی صورت گرفت. این آزمایش به کارفرماها کمک کند که مدیریت زمان بهتری در پروژه داشته باشند و تعداد آزمایش بیشتری داشته باشند.

 

 

وی تصریح کرد: با ابداع این آزمایش تخریب سطح راه‌های استان قزوین به حداقل رسیده و تا عمق 150 سانتی‌متر را پشتیبانی می‌کند و امیدواریم بتوانیم با این آزمایش کیفیت راه‌سازی در استان قزوین را به سریع‌ترین شکل ممکن آزمایش کنیم.

 

 

مدیرعامل آزمایشگاه فنی و خاک استان قزوین آزادی عمل و نمونه‌برداری تصادفی را 2 شرط اصلی کیفیت آزمایش مکانیک خاک و بتن دانست و گفت: با توجه به اینکه هدف ما معرفی نقطه آسیب در چنین پروژه‌هایی است، بنابراین به دنبال این هستیم که بیشترین زمان را برای آزمایش فنی بتن صرف کنیم.

 

 

فرحناک اضافه کرد: به خاطر فعالیت این آزمایشگاه تعدادی از پیمانکاران طرح‌های عمرانی در حوزه‌های مختلف مانند راه‌سازی، مسکن و امثالهم مشمول جریمه‌های نقدی شدند و اگر پیمانکاری به نتایج آزمایشگاه فنی و خاک اعتنایی نکند، مجرم محسوب شده و مشمول برخورد قضائی خواهد شد.

 

موضوع خبر :
  • ساخت
  • 4015
  • واحد
  • مسکن
  • ملی
  • شهرهای
  • زیر
اشخاص :
  • مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قزوین
حوزه متولی :
  • معاونت مسکن و عمران شهری
دسته بندی :
به این مطلب چه امتیازی می دهید؟ 1 2 3 4 5 (1)

نظر شما در مورد ساخت 4015 واحد مسکن ملی در شهرهای زیر 100 هزار نفر استان قزوین چیست؟

سوال: