بنیاد مسکن انقلاب اسلامی
سال مهار تورم و رشد تولید

مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان غربی خبر داد؛ پایان بازسازی 300 واحد مسکونی در مناطق زلزله زده خوی

تاریخ ارسال : 1402/03/07

پایان بازسازی 300 واحد مسکونی در مناطق زلزله زده خوی

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان غربی از پایان بازسازی ۳۰۰ واحد مسکونی احداثی در مناطق زلزله زده خوی خبر داد.

جعفر برزگر در گفتگو با خبرنگاران در تشریح عملکرد این بنیاد در بازسازی مناطق زلزله زده شهرستان خوی اظهار کرد: از یک هزار و ۱۰۰ واحد مسکونی احداثی در زلزله ۱۳ مهرماه در شهر خوی و روستاهای اطراف بخش مرکزی، عملیات اجرایی در بیش از ۹۰ درصد واحدهای مسکونی آغاز شده و در ۱۰۰۰ واحد مسکونی احداثی عملیات پی کنی و اجرای بتن مگر انجام گرفته است.

وی ادامه داد: صاحبان ۳۰۰ واحد مسکونی هم در خانه‌های جدید خود ساکن شده‌اند نقطه مهم این است که عملیات احداث برخی واحدها در این زلزله، در کمتر از سه ماه پایان یافت.

برزگر افزود: در این بازسازی از مجموع ۱۱۰۰ واحد احداثی بخش مرکزی شهرستان خوی بتن فونداسیون ۷۹۰ واحد مسکونی اجرا شده است و در ۵۰۰و احد مسکونی احداثی عملیات دیوارچینی به اتمام رسیده است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان غربی در خصوص تأمین مصالح ساختمانی در مناطق زلزله زده اظهار کرد: تأمین کامل مصالح ساختمانی از جمله میلگرد و سیمان رایگان اهدایی از سوی بنیاد مستضعفان و ۲۸۰ دستگاه اسکلت پیش ساخته پیچ و مهره‌ای برای این واحدها انجام گرفته است.

برزگر در خصوص کمک‌های بلاعوض و تسهیلات بانکی ارزان قیمت مصوب هیئت دولت به بازسازی مناطق زلزله زده شهرستان خوی نیز گفت: بر اساس مصوبه هیئت دولت پس از تخصیص مبالغ کمک‌های بلاعوض تا کنون مبلغ ۱۴۹ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان کمک بلاعوض به حساب مالکان واحدهای احداثی و تعمیری و ۱۸ میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان بلاعوض اسکان موقت به حساب ۹۳۰ واحد احداثی در زلزله ۱۳ مهرماه واریز شده است.

وی افزود: همچنین تاکنون ۵ هزار و ۹۷۹ نفر از مالکان واحدهای احداثی و تعمیری برای دریافت تسهیلات ارزان قیمت بانکی برای عقد قرارداد به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند.

برزگر ادامه داد: بر اساس مصوبه هیئت دولت در زلزله ۱۳ مهر ماه مبلغ ۶۰ میلیون تومان کمک بلاعوض و ۲۵۰ میلیون تومان تسهیلات ارزان قیمت بانکی برای واحدهای احداثی روستایی و ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات ارزان قیمت بانکی برای واحدهای احداثی شهری مصوب گردید که بر اساس پیشرفت فیزیکی بازسازی واحدهای مسکونی در سه مرحله به حساب مالکان این واحدها واریز شده است.

خردادماه امسال پایان عملیات اجرایی بازسازی مناطق زلزله ۱۳ مهرماه در خوی است

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان غربی تاکید کرد: پایان خرداد ماه امسال را پایان عملیات اجرایی بازسازی مناطق زلزله زده ۱۳ مهرماه اعلام کرده‌ایم و تاکنون هم پیشرفت عملیات اجرایی در این حوزه بسیار خوب بوده است.

وی گفت: محورهایی توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان برنامه ریزی شده که تا آخر خرداد انجام شود و پرونده بازسازی واحدهای زلزله زده ۱۳ مهر بسته شود.

برزگر با اشاره به اهمیت مشارکت بانک‌های عامل در اتمام بازسازی واحدهای مسکونی خسارت دیده در زلزله شهرستان خوی تاکید کرد: در این میان نیازمند مشارکت بانک‌های عامل هستیم، بانک‌ها ۶۰ میلیون تسهیلات بلاعوض کمک دولت به زلزله زدگان را پرداخت کرده‌اند ولی نیازمند آزادسازی مراحل دوم و سوم تسهیلات ساخت مسکن از سوی بانک‌ها هستیم که در این صورت تا آخر خرداد قطع یقین شاهد اتمام بازسازی خواهیم بود.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان غربی گفت: بر اساس مصوبه هیئت دولت پس از تخصیص مبالغ کمک‌های بلاعوض تاکنون مبلغ ۱۶۸ میلیارد و ۱۵۰ میلیون ریال پرداخت که ۱۴۹ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان آن کمک بلاعوض دولت بوده به حساب مالکان واحدهای احداثی و تعمیری واریز شده است.

برزگر افزود: همچنین ۱۸ میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان نیز کمک بلاعوض برای اسکان موقت به حساب مالکان ۹۳۰ واحد احداثی مربوط به زلزله ۱۳ مهر پارسال این شهرستان واریز شده است.

شروع عملیات بازسازی ۸۵ درصد واحدهای مسکونی احداثی در زلزله بهمن ماه شهرستان خوی

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در تشریح عملکرد این بنیاد در بازسازی مناطق زلزله زده شهرستان خوی در ۸ بهمن ماه افزود: در زلزله هشتم بهمن ماه، ۲ هزار و ۱۲۰ واحد نیازمند احداث و ۱۱ هزار و ۱۰۰ واحد تعمیری در شهرستان خوی شناسایی شد که با حمایت و پیگیری استاندار آذربایجان غربی و تأمین منابع، ۵۰ درصد تخصیص اعتبارات و تسهیلات مصوب هیأت دولت در این خصوص محقق شده است.

برزگر افزود: پس از گذشت کمتر از ۴ ماه از وقوع زمین لرزه در خوی، از مجموع ۲ هزار و ۱۲۰ واحد، ۸۵ درصد واحدهای مسکونی احداثی شروع عملیات بازسازی داشته‌اند و در یک هزار و ۸۱۲ واحد مسکونی احداثی عملیات پی کنی انجام گرفته است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان غربی در خصوص پیشرفت فیزیکی بازسازی واحدهای خسارت دیده گفت: همچنین در بیش از یک هزار و ۲۱۴ واحد مسکونی اجرای فونداسیون، ۸۸۳ واحد مسکونی نصب اسکلت و ۳۰۷ واحد مسکونی اجرای سقف به اتمام رسیده است و صاحبان ۶ واحد اکنون در منازل جدید خود ساکن هستند.

وی در خصوص بازسازی واحدهای مسکونی تعمیری نیز افزود: دستور کار تعمیرات ۲۴ هزار واحد مسکونی در زلزله هشتم بهمن امسال، به مالکان این واحدهای مسکونی صادر شده است.

برزگر در خصوص تأمین مصالح ساختمانی مورد نیاز برای بازسازی این مناطق تاکید کرد: برای کمک به واحدهای مسکونی احداثی میلگرد، سیمان، ماسه، در و پنجره، اسکلت‌های پیش ساخته پیچ و مهره‌ای و کاشی و سرامیک بدون مشکل در منطقه تأمین و در حال توزیع است و با توجه به تسهیلات اولیه‌ای که داده شد، روند خوبی را در اجرای کارهای ساختمانی شاهد هستیم.

وی در خصوص روند بازسازی مناطق شهری و روستایی خسارت دیده عنوان کرد: روند بازسازی در مناطق روستایی از وضعیت خوبی برخوردار است، در شهر خوی روند صدور پروانه ساختمانی کمی کُند است ولی با توجه به قول مساعد شهردار خوی و نظام مهندسی امیدواریم سرعت در این بخش هم افزایش یابد.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان غربی در خصوص پرداخت تسهیلات بانکی ارزان قیمت به واحدهای خسارت دیده خوی نیز تاکید کرد: در زلزله هشتم بهمن همه متقاضیان به ویژه واحدهای مسکونی احداثی به منظور عقد قرارداد از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند، منتظر شروع انعقاد قرارداد و واریزی تسهیلات هستیم و در این خصوص به همکاری بانک‌ها نیاز داریم و از مدیران عامل بانک‌ها تقاضا دارم که در پرداخت تسهیلات تسریع داشته باشند زیرا مردم منتظر پرداخت تسهیلات برای انجام کارها هستند.

اتمام فنداسیون هزارمین واحد مسکونی احداثی در زلزله هشتم بهمن شهرستان خوی

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان غربی در خصوص روند پیشرفت فیزیکی بازسازی مناطق زلزله زده شهرستان خوی در زلزله هشتم بهمن ماه گفت: در زلزله هشتم بهمن، ۲ هزار و ۱۲۰ واحد نیازمند احداث و ۱۱ هزار و ۱۰۰ واحد تعمیری در شهرستان خوی شناسایی شد که با حمایت و پیگیری استاندار آذربایجان غربی و تأمین منابع، ۵۰ درصد تخصیص اعتبارات و تسهیلات مصوب هیأت دولت در این خصوص محقق شده است.

برزگر افزود: از مجموع ۲ هزار و ۱۲۰ واحد، یک هزار و هفت واحد شروع عملیات داشته‌اند و این نشان می‌دهد که در مدت سه ماه بیش از ۵۰ درصد عملیات اجرایی ساخت منازل شروع و بیش از یک هزار و ۵۳۷ واحد نیز پی کنی شده‌اند.

وی تاکید کرد: همچنین در بیش از یک هزار واحد اجرای فونداسیون به اتمام رسیده البته صاحبان ۶ واحد اکنون در منازل جدید خود ساکن هستند.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان غربی عنوان کرد: برای کمک به واحدهای احداثی، تأمین میلگرد، سیمان و ماسه بدون مشکل در منطقه توزیع شد و با توجه به تسهیلات اولیه‌ای که داده شد، روند خوبی را در اجرای کارهای ساختمانی شاهد هستیم.

وی تصریح کرد: برای ۲۴ هزار واحد در زلزله هشتم بهمن به نسبت میزان خسارت دستور کار تعمیر هم صادر شده است.

برزگر افزود: روند بازسازی در مناطق روستایی از وضعیت خوبی برخوردار است، در شهر خوی روند صدور پروانه ساختمانی کمی کُند است ولی با توجه به قول مساعد شهردار خوی و نظام مهندسی امیدواریم سرعت در این بخش هم افزایش یابد.

وی در خصوص پرداخت تسهیلات بازسازی تاکید کرد: در زلزله هشتم بهمن همه متقاضی‌ها به ویژه واحدهای احداثی را به بانک معرفی کرده‌ایم؛ منتظر شروع انعقاد قرارداد و واریزی تسهیلات هستیم و در این خصوص به همکاری بانک‌ها نیاز داریم.بانک‌های رفاه، ملت، تجارت و مسکن، بانک‌های عامل در این بخش هستند که بانک رفاه در این خصوص پیشرو بوده است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان غربی تصریح کرد: از مدیران عامل بانک‌ها تقاضا دارم که در پرداخت تسهیلات تسریع داشته باشند زیرا مردم منتظر پرداخت تسهیلات برای انجام کارها هستند.

منبع خبر:
  • خبرگزاری مهر
موضوع خبر :
  • پایان
  • بازسازی
  • 300
  • واحد
  • مسکونی
  • مناطق
  • زلزله
اشخاص :
  • مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان غربی
حوزه متولی :
  • معاونت امور بازسازی و مسکن روستایی
به این مطلب چه امتیازی می دهید؟ 1 2 3 4 5 (0)

نظر شما در مورد مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان غربی خبر داد؛ پایان بازسازی 300 واحد مسکونی در مناطق زلزله زده خوی چیست؟

سوال: